Narodna banka Srbije saopštila je da je 200 kilograma čokoladica kupila za edukaciju dece, a ne da bi promovisala samu instituciju NBS.
„Povodom pojedinih navoda u javnosti, Narodna banka Srbije podseća da, pored svojih osnovnih, zakonom utvrđenih funkcija, kao društveno odgovorna institucija, već 10 godina u kontinuitetu sprovodi finansijsku edukaciju građana, pre svega dece i omladine“, kažu u NBS.
NBS je objasnila da se čokoladice težine 5 grama nabavljaju godišnje u proseku u količini od oko 200 kg (u zavisnosti od planova edukacije i potreba), čija vrednost iznosi oko 4 dinara po čokoladici.
NBS navodi da se čokoladice nabavljaju po strogo utvrđenim i kontrolisanim procedurama, a da se nabavke planiraju dugoročno. Prva nabavka pokrenuta je 2007. godine, po ugledu na centralne banke u Evropi i u svetu – takvu praksu ima i Evropska centralna banka.
Takođe, dalje se navodi da se prilikom nabavke tražio najpovoljniji ponuđač koji u svom proizvodnom programu već ima kalup za izradu mini čokoladica pravougaonog oblika forme mini novčanice, što smanjuje cenu nabavke.
Kako navodi NBS, ona svoje edukativne aktivnosti obavlja u Centru za posetioce, odnosno kroz posete izložbeno-edukativnom prostoru NBS.
„Posetioci u izložbenom prostoru banke u Ulici kralja Petra 12, gde se upoznaju se sa istorijatom korišćenja novca na tlu Srbije, i koji u proseku godišnje poseti više od 30.000 ljudi, prvenstveno organizovane grupe školske dece, dobijaju minijaturne čokoladice sa oslikanim novčanicama”, saopšteno je iz banke.
Likovna rešenja na omotnicama prikazuju apoene novčanica koje emituje ili je emitovala Narodna banka Srbije kroz istoriju što predstavlja ujedno i promociju srpske nacionalne baštine. Grafičko rešenje i pripremu za štampu omotnica dostavlja Narodna banka Srbije.
Čokoladice od 5 grama namenjene su i posetiocima u gradovima širom Srbije u kojima gostuje Narodna banka sa svojim izložbenim i edukativnim programima, prvenstveno prilikom održavanja radionica za učenike osnovnih i srednjih škola na temu upravljanja budžetom, prepoznavanja falsifikata, istorijata i obeležja novčanice ,kao i prilikom društveno-kulturnih programa kao što su Međunarodni dan Frankofonije, Međunarodna nedelja novca, Dani evropske baštine i Dan otvorenih vrata NBS, navodi se u saopštenju.
Znaci nece platiti privrednici nego obicni gradjani. Drzavo, to su nase pare.