Narodna banka Srbije zadržala je referentnu kamatnu stopu na istom nivou od 6,5 odsto. Na nepromenjenom nivou zadržane su i kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto), saopštila je centralna banka.
Izvršni odbor NBS odlučio je da zadrži referentnu kamatnu stopu na nepromenjenom nivou kao u julu jer „globalni inflatorni pritisci popuštaju“, saopštila je NBS.
Istovremeno, NBS očekuje pad inflacije u Srbiji i povratak u granice cilja. Ali,Izvršni odbor ne isključuje mogućnost daljeg pooštravanja monetarne politike.
„Globalni troškovni pritisci nastavili su da slabe, pre svega po osnovu smanjenja cena energenata i primarnih proizvoda na svetskom tržištu. Iako se po tom osnovu, kao i usled rešavanja zastoja u međunarodnim lancima snabdevanja, inflacija na globalnom nivou smanjuje, nivo na kom se nalazi i dalje je relativno visok, što može dovesti do daljeg zaoštravanja monetarnih politika u pojedinim zemljama, a naročito u zoni evra“, navodi se u saopštenju.
Na globalnom nivou bazna inflacija pokazuje znake upornosti i sporije opada od ukupne inflacije pod uticajem povišenih inflacionih očekivanja, daljeg rasta zarada kao i usled visokih profitnih marži kompanija, ukazuje NBS.
„U takvim okolnostima mnoge centralne banke nastavile su da povećavaju referentne kamatne stope, ali sporijim tempom nego tokom 2022. Ipak, Izvršni odbor NBS ističe da je opreznost monetarne politike i dalje neophodna zbog prisutnih geopolitičkih tenzija, kao zbog i dalje prisutnih rizika u pogledu cena energenata“, navodi se u saopštenju.
Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 7. septembra 2023. godine.
Rast BDP-a sledeće godine 3,5 odsto, najavljeno u Fiskalnoj strategiji