Pojedini trgovci love u mutnom, pokušavajući dodatno da zarade na poskupljenju mesa, a ceh plaćaju građani.
Tako u nekim mesarama kilogram svinjetine košta i 690 dinara, što je za 160 dinara više od realne cene, nakon što je skočila živa mera tovljenika sa 130 na 190 dinara po kilogramu. Tako bar kažu stručnjaci, za koje je sve preko 530 dinara po kilogramu svinjetine pljačka nastala povećanjem marži trgovaca.
Mesari pak ne haju mnogo za računicu stručnjaka, već gledaju kako da preko noći zarade, tim pre što znaju da država ne može da ih zbog ovoga kazni.
Tako u jednoj beogradskoj mesari svinjski but košta 698 dinara. Ako je suditi po ovoj ceni, može se desiti da mnogi Beograđani budu naterani na post, ali vlasnika mesare to baš ne interesuje i tvrdi da baš ova cifra pokriva njegove troškove.
„Možda veliki trgovci mogu da prodaju kilogram mesa po ceni od 530 dinara, jer nabavljaju od farmera velike količine ili imaju svoju proizvodnju, ali ja nisam u toj poziciji. Da bih i ja nešto zaradio, moram malo i da podignem maržu. Mene kilogram mesa nakon svih troškova koje imam, posle obrade tovljenika, košta oko 540 dinara. Ako država misli da je to skupo za siromašno stanovništvo, neka im poveća plate“, kaže ovaj mesar, koji nije želeo da mu se ime pojavljuje u novinama.
Na naše pitanje zašto meso ne prodaje po ceni od 580 dinara, jer bi po kilogramu imao zaradu od 50 dinara, on kaže:
„I komšija ima takvu cenu, a i u velikim lancima je oko 650 dinara pa što bih ja prodavao niže. Uostalom, inspekcija ne može zbog toga da me kazni, mogu slobodno da formiram cenu“, kaže naš sagovornik.