Vesti iz zemlje

13.06.2023. 09:55

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Nivo deviznih rezervi opet oborio rekord, rezultat kupovine deviza

Foto: Nova ekonomija/Paola Felix Meza

Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije na kraju maja 2023. godine iznosile su 22 milijarde evra, što je najviši nivo bruto deviznih rezervi od kada se prate podaci na ovaj način (od 2000. godine), saopštila je Narodna banka Srbije.

Bruto devizne rezerve povećane su za 531,4 miliona evra, tokom maja.

Povećanje bruto deviznih rezervi u maju prvenstveno je rezultat intervencija NBS na domaćem deviznom tržištu neto kupovinom deviza u iznosu od 375 miliona evra.

Neto devizne rezerve (bruto devizne rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve, obaveze prema Međunarodnom monetarnom fondu po osnovu aranžmana i drugim osnovima) takođe su zabeležile najviši nivo, pa su na kraju maja iznosile oko 18 milijardi evra, ya 479,7 miliona evra vi[e nego na kraju aprila.

Povećanje bruto deviznih rezervi u maju prvenstveno je rezultat intervencija Narodne banke Srbije na domaćem deviznom tržištu neto kupovinom deviza
(priliv 375 miliona evra).

Ostvareni su prilivi i po osnovu upravljanja deviznim rezervama, donacija kao i po drugim osnovima u ukupnom  iznosu od
136,4 miliona evra.

Obim trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u maju iznosio je 678,1 miliona evra i bio je za 47,5 miliona evra veći nego u
prethodnom mesecu. U maju, kao i od početka godine, vrednost dinara prema evru gotovo je nepromenjena, navodi se u saopštenju NBS.

Navedeni prilivi bili su više nego dovoljni da nadomeste odlive iz deviznih rezervi koji su realizovani po osnovu izmirenja deviznih obaveza države i po drugim osnovima u ukupnom iznosu 152,1 milion evra.

Na povećanje deviznih rezervi u neto iznosu od 172,1 milion evra uticalo je i jačanja dolara u odnosu na evro za oko tri odsto, dok je u suprotnom smeru delovao pad svetske cene zlata u dolarima za oko jedan odsto.

NBS predložila olakšice za građane, produžen rok otplate kredita

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.