Srbija

29.12.2021. 13:52

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Novi protest protiv Rio Tinta 3. januara

Nakon izjave predsednika Aleksandra Vučića projekat Jadar neće biti ukinut, savez ekoloških organizacija iz cele Srbije (SEOS) najavio je nove proteste za 3. januar.„Siti smo laži i igara, zato idemo ponovo na blokadu od  3....

Foto:Pixabay

Srbija

29.12.2021. 13:52

Nakon izjave predsednika Aleksandra Vučića projekat Jadar neće biti ukinut, savez ekoloških organizacija iz cele Srbije (SEOS) najavio je nove proteste za 3. januar.

„Siti smo laži i igara, zato idemo ponovo na blokadu od  3. (januara) 2022. u 13h. Prvo ćemo blokirati puteve na  tri sata, a posle i duže i šire, sve dok predsednik ne povuče Uredbu i ne skloni RioTinto iz Jadra i Srbije“, navodi se na Tviter nalogu SEOS-a.

Tokom novembra, više organizacija održalo je proteste na saobraćajnicama širom Srbije, protestujući protiv Projekta „Jadar“ za eksploataciju litijuma u zapadnom delu Srbije. 

Englesko-australijska kompanija Rio Tinto izazvala je veliko interesovanje i burne polemike u javnosti nakon najava otvaranja rudnika litijuma u dolini reke Jadar.

Prošle godine Rio Tinto je tokom radova na proširenju rudnika gvožđa u klisuri Juukan Gorge u zapadnoj Australiji teško oštetio aboridžinske pećine koje su stare više desetina hiljada godina. Incident je samo pogoršao već narušen imidž Rio Tinta i često se navodi kao primer njihovog poslovanja.

Pored uništavanja kulturnog bogatstva, rudarenjem jadarita došlo bi do devastacije životne sredine tvrde predstavnici SANU kao i mnogi drugi stručnjaci.

Krajem novembra ekološka udruženja „Koalicija za održivo rudarstvo“ (KORS) i „Zaštitimo Jadar i Rađevinu“  su na konferenciji izrekli da interna dokumenata Rio Tinto, do kojih su navodno došli, pokazuju da bi eksploatacija litijuma u Srbiji mogla da traje 97 godina, iako ta kompanija tvrdi da će taj posao trajati tri decenije.

Osiromašeni litijum: Istine, laži, zablude i interesi
Rio Tinto obećava platu od 1.000 evra i najveću stranu investiciju
Ekološka udruženja: Rio Tinto želi da ostane 100 godina u Srbiji
O rudniku litijuma treba javno pričati na osnovu činjenica, a ne emocija

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.