
Vesti iz zemlje Električna energija
EPS pravi nove bagere, za licencu izdvaja tri milona
Reč je o velikim, rotacionim bagerima koji kopaju ugalj
Digitalni atlas klime Srbije nudi sveobuhvatne besplatne informacije o klimatskim promenama i njihovim posledicama u Srbiji. Namenjen je državi, lokalnim samoupravama, privredi i široj javnosti.
Na Digitalnom atlasu može se pratiti veliki broj promenljivih – temperatura, padavine, ali i specifične vrednosti kao što su dužina toplotnih talasa ili broj mraznih dana, u osmotrenim vrednostima, promenama ili projekcijama, i to na nivou cele države, regiona ili svake pojedinačne opštine.
U samo nekoliko klikova može da se dođe do podatka o tome koliko je veći broj toplotnih talasa u Kruševcu u odnosu na prosek perioda od 1970. do 2000. godine.
Takođe, može i da se dobije podatak koliko će u narednih pedeset godina porasti broj dana sa temperaturom preko 35 stepeni u, na primer, Zrenjaninu.
Jednom kada se odaberu parametri, atlas nudi rezultat u obliku vizuala (grafa), ali i mogućnost da se besplatno preuzmu svi podaci u odabranim vrednostima, koji se izmedju ostalog mogu se čitati u programu Excel, kao i u različitim GIS softverima koji služe za digitalno mapiranje.
„Najosnovnija funkcija portala je podrška državnoj upravi i lokalnim samoupravama u prilagođavanju na klimatske promene“, kaže Vladimir Đurđević, profesor sa Fizičkog fakulteta i učesnik u izradi Digitalnog atlasa.
Digitalni atlas klime Srbije olakšava donošenje odluka u vezi sa lokalnim razvoje i prilagođavanje na klimatske promene, kao i bolje procene ranjivosti na različite posledice.
Podatke mogu koristiti i privrednici prilikom donošenja odluka, ali i istraživači i medijski radnici.
„Cilj je da postoji referentni skup podataka koji svi koriste, koji je konzistentan“, kaže Đurđević.
Digitalni atlasnastao je u okviru projekta „Unapređenje srednjoročnog i dugoročnog planiranja prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove u u Republici Srbiji“, koji od 2019. do 2022. godine sprovodi Ministarstvo poljoprivrede u saradnji sa Ujedinjenim nacijama.
Uticaj klimatskih promena u Srbiji: Umesto šljiva, uzgajaćemo banane
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Vesti iz zemlje Električna energija
Reč je o velikim, rotacionim bagerima koji kopaju ugalj
Vesti iz zemlje zaštita životne sredine
Obveznici koji unapređuju stanje zaštićenog područja i promovišu ga, moći će da budu oslobođeni od plaćanja naknade za korišćenje zaštićenog područja, predviđа se nacrtom izmena Zakona o naknadama za korišće...
Vesti iz zemlje Lokalna samouprava
Zajednički program Ujedinjenih nacija (UN) „PRO - Lokalno upravljanje za ljude i prirodu“ počeo je sa aktivnostima u 99 gradova i opština u iz Šumadije, zapadne, istočne i južne Srbije. Program se sprovodi u...
Beogradski preduzeće Belinda animals razvilo je rešenje za biorazgradnju plastike pomoću insekata. U saradnji sa Institutom za biološka istraživanja "Siniša Stanković", ova firma došlo je na ideju da larve v...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE