Oko 100.000 građevinara danas obeležava Dan građevinara Srbije tražeći bolje uslove rada, a resorno ministarstvo ističe da je udeo građevine u BDP-u u prethodne dve i po godine povećan sa četiri na 5,5 odsto i da srpska građevinska industrija ide uzlaznom putanjom.
Državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Damnjanović je poručila u Savezu samostalnih sindikata Srbije da je cilj Vlade da domaća građevinska operativa konačo stane na noge i domaće građevinske firme ponovo rade.
„Najviše od onoga što smo obećali smo i ispunili – država je obezbedila novac za realizaciju svih kapitalnih projekata u Srbiji“, kazala je Damnjanović.
Kako kaže, u prvom kvartalu 2016. imali smo realni rast bruto dodatne vrednosti za 15 odsto u građevinarstvu.
„Takođe, u prva četiri meseca vrednost radova u građevinarstvu je bila za 68,6 odsto veća nego u istom periodu prošle godine“, kazala je ona.
Damnjanović je naglasila da građevinarstvo vuče 30 drugih delatnosti i da je cilj da dostigne staru slavu.
Ona je dodala da je tačno da su plate u građevinarstvu ispod republičkog proseka, ali da je u 2015. taj zaostatak smanjen sa šest na četiri odsto.
Dan građevinara Srbije 8. avgust se obeležava u znak sećanja na građevinske radnike koji su se 1940. godine pobunili i štrajkovali tražeći bolje uslove rada, povećanje nadnica i skraćenje radnog vremena.
Predsednik Sindikata radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala Saša Torlaković je podsetio da je taj štrajk okončan sporazumom sa poslodavačkim udruženjima, a štrajk su pratili oštri sukobi i represivne mere policije prema građevinskim radnicima.
„Svim zaposlenima u građevinarstvu čestitamo sa željom da radnički borbeni duh ponovo da izborimo naša prava. Ovaj dan slavimo pod teretom daljeg gubitka radnih mesta, bez odgovarajuće uposlenosti, uz negativne posledice dvogodišnje primene izmenjenog Zakona o radu, bez Posebnog kolektivnog ugovora za građevinarstvo i industriju građevinskog materijala“, kazao je on.
Torlaković je naveo da je u prvoj polovini ove godine prosečna neto zarada građevinara bila oko 40.000 dinara, dok je republički prosek 45.000 dinara.
„Puno njih radi na crno, što je veliki gubitak za državu i društvo, gube se milionski iznozi zbog neplaćanja poreza i doprinosa“, dodao je on.
Kako kaže, oko 50 odsto teških i smrtnih povreda na radu se dešava u građevinarstvu i prošle godine je 15 građevinskih radnika poginulo na radnom mestu.