Vesti iz zemlje

16.06.2023. 09:20

Pirotske vesti

Autor: Čedomir Savković

Pirot dobija solarne elektrane, problem priključenje na mrežu

Foto: Wikipedia/ Ivana Madžarević

Grad Pirot saopštio je da je u toku izrada dokumentacije za izgradnju više solarnih elektrana u okolini tog grada, ukupne snage veće od 125 MW (mega-vata). Ipak, kako se navodi, dugo će se rešavati njihovo priključenje na elektro-mrežu.

Snaga hidro-elektrane (HE) Zavoj na istoimenom veštačkom jezeru je 80 megavata, što znači da će buduće solarne elektrane imati snagu od jednog i po HE Zavoja, rekao je gradonačelnik Pirota Vladan Vasić, a prenele Pirotske vesti.

„Pirot je povoljan što se tiče osunčanosti, ima interesovanja za izgradnju solarnih elektrana i mi smo donoseći prostorni plan predvideli da investitori koji žele da grade energetske objekte moraju da prave plan detaljne regulacije, da se te površine urbanistički detaljno razrade pa da se onda gradi. To mnogi gradovi nemaju“, dodao je Vasić.

On je naveo da prema Nišoru, odnosno Dobrom Dolu, francuska firma priprema plan detaljne regulacije za izradnju solarne elektrane od 75 MW na 106 hektara.

Određena kvota za solarne elektrane unutar sistema tržišne premije

Investitor, kako je dodao, ima problem sa Elektroprivredom Srbije (EPS), odnosno sa Elektromrežom Srbije (EMS) jer je reč o ogromnoj snazi i treba obezbediti dalekovode, i to je dosta komplikovano i dugo će se rešavati.

Javili su se, kako je istakao, i engleski fondovi, koji na lokaciji prema Ponoru, gde je nekada bila velika plantaža višanja na lokaciji od 50 hektara, žele da prave solarnu elektranu od 45 MW, i oni su počeli sa izradom plana detaljne regulacije.

„Imamo i tri male solarne elektrane, kod Ponora na lokaciji Ravnište, snage 5 MW, dobili su građevinsku dozvolu, a u nastavku je Ravnište 1 od jednog megavata i kod sela Basara gradi se, takođe, elektrana snage jednog megavata“, najavio je Vasić.

Podsetimo, na Staroj Planini u blizini Pirota pre nekoliko godina bila je aktuelna izgradnja mini-hidroelektrana (MHE) na malim, čistim planinskim rekama, ali su građani sprečili da izgradnja takvih objekata postane masovna, iako su neki od njih izgrađeni.

Šta se menja u Zakonu o obnovljivim izvorima energije?

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.