U Srbiji nije razvijen sistem podrške prilikom izvoza, što smanjuje konkurentnost malih i srednjih preduzeća (MSP) i ograničava rast domaćih firmi na svetskom nivou. Zbog nerazvijenosti alternativa za finansiranje, firme se oslanjaju na skupe tradicionalne izvore kreditiranja, ocenjeno je u Brošuri „Srbija 2030 Vreme je za MSP“, koju je uradio Centar za visoke ekonomske studije (CEVES).
„Da bi se ostvario pun potencijal za održivi razvoj zemlje, u Srbiji se mora posvetiti posebna pažnja sektoru malih i srednjih preduzeća (MSP)“, piše u Brošuri koja je predstavljena na panel diskusiji u Privrednoj komori Srbije (PKS) Vreme je za MSP, koju su zajedno organizovali CEVES i PKS.
Da bi se otklonile prepreke u finansiranju, potrebno je da se angažuje država i razvojne partnerske institucije, kao i bankarski sektor.
Bankarske garancije
U Brošuri se navodi da je potrebno da se obezbede uslovi u okviru postojeće zakonske regulative koji će omogućiti da izvozno kreditna agencija Srbije (AOFI) radikalno umanji problem koji nastaje za domaće izvoznike usled toga što se generalno ne prihvataju garancije domaćih banaka u inostranstvu.
PKS OBJAVILA DEKLARACIJU O ZELENOJ TRANFORMACIJI
„Ovo bi značajno povećalo konkurentnost MSP jer bi smanjilo troškove i vreme koje sada moraju da ulože radi obezbeđivanja garancija kao što su garancije za povraćaj avansa ili za učestvovanje na tenderima. Inače, za dobijanje garancija mala i srednja preduzeća moraju prvo da obezbede garanciju banke koja ih prati u Srbiji, a zatim kod matične banke tih stranih banaka“, piše u toj studiji.
U studiji se navodi da bi osiguranjem banaka za slučaj neplaćanja stranog kupca usled komercijalnih i političkih rizika, poslovne banke se ohrabrile da putem kredita stranom kupcu „prate“ i podržavaju konkurentnost izvoza domaćih preduzeća.
NOVA EKOLOŠKA NAČELA U EU: NE BACAJ, VEĆ POPRAVLJAJ
Ovakavo osiguravanje može se razviti razvojem javno-privatnog parnerstva između AOFI i poslovnih banaka kakvo postoji u svakoj razvijenijoj privredi.
„Korišćenjem tako razvijenog modela javno – privatnog partnerstva domaći izvoznici bi dobili alat koji bi im omogućavam veću konkurentnost, posebno u pogledu plaćanja“, piše u Brošuri.
Da bi AOFI mogao neometano da radi poslove osiguranja, neophodno je prilagođavanje zakonskog okvira, a pre svega omogućavanje srednjoročnog i dugoročnog finansiranja, a poželjna je i dokapitalizacija AOFI, ocenjeno je u toj studiji.
Mala i srednja preduzeća, zanemareni motor srpske privrede