Zaposleni se i dalje najviše diskriminišu na osnovu pola, a na radnom mestu su u velikoj meri zastupljene i diskriminacija po osnovu fizičkog izgleda i starosna diskriminacija, pokazuje anketa PR agencije Chapter 4.
Više od polovine učesnika ankete (58 odsto) reklo je da je doživelo ili prisustvovalo diskriminaciji na osnovu pola, a nešto manje (43 odsto) kada je u pitanju diskriminacija po osnovu fizičkog izgleda.
Slede starosna (27 odsto) i diskriminacija na bazi političkog opredeljenja (21 odsto).
Tek nešto više od četvrtine učestnika ankete kaže da nikada na svom radnom mestu nije doživelo diskriminaciju ili prisustvovalo takvoj situaciji.
Rezultati ankete govore da kod poslodavaca u Srbiji postoji nejednak tretman, najviše prema ženama, u smislu da su manje plaćene, manje ih je u menadžmentu i sporije napreduju.
To smatra 80 odsto anketiranih, dok čak njih 60 odsto kaže da su žene diskriminisane i po osnovu bračnog statusa.
Osobe sa invaliditetom takođe se, u velikoj meri, suočavaju sa diskriminacijom, smatra 41 odsto anketiranih, a nejednak tretman u velikoj meri postoji i prema starijim osobama pri zapošljavanju i napredovanju (70 odsto), dok se mlađe osobe u znatno manjoj meri susreću sa tim, smatra 18 odsto učesnika ankete.
U anketi koja je sprovedena u martu ove godine učestvovalo je više od 200 ispitanika zaposlenih u korporativnom sektoru, medijima, kao i preduzetništvu iz većih gradova Srbije.
Žene u sajber bezbednosti – kako prevazići postojeće izazove?