Šumadijski poljoprivrednici krenuće sutra traktorima za Beograd, kako bi u petak pred Vladom Srbije protestovali zbog odnosa države prema toj grani privrede. Oni svoje zahteve formulisane u prethodnih nekoliko dana nisu menjali, a naglasili da od njihovog ispunjavanja zavisi „opstanak srpske poljoprivrede“.
Jedan od vođa protesta šumadijskih poljoprivrednika Milan Milošević rekao je za FoNet da su odluku o tome jednoglasno doneli predsednici sedam udruženja koja su juče organizovala protestne vožnje u više gradova Vojvodine i centralne Srbije.
„Kao što smo u utorak najavili, sutra u više kolona i iz različitih pravaca krećemo za Beograd da bi smo tamo stigli tokom noći i u petak osvanuli pred Vladom Srbije“, rekao je Milošević.
On je rekao da danas neće biti novih protesta i blokada saobraćajnica i da će poljoprivrednici dan iskoristiti za kontrolu i sitnije popravke traktora i priključnih mašina kako bi bez problema stigli do Beograda.
Poljoprivrednici uglavnom štedeli na prolećnoj setvi, sledi „opšta katastrofa“
Milošević je rekao da će u „pohodu na Beograd“ učestvovati članovi udruženja Stig iz Požarevca, „Naše mleko“ iz Šapca, Poljoprivredni proizvođači iz Subotice, Savez poljoprivrednika Banata, „Za opstanak stočara zapadne Srbije“, Proizvođača mleka iz Šumadije i Pomoravlja i „Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije“.
„Šumadijski poljoprivrednici krenuće iz Rače, a usput će nam se pridruživati ljudi iz Smederevske Palanke, Velike Plane, Mladenovca, ali ćemo precizne podatke o učesnicima i trasi kojom ćemo se kretati znati sutra pred polazak“, rekao je Milošević.
Kako je preneo N1, danas je bila neizvesna blokada kod Pančeva, a policija je paorima rekla da se „solidarišu sa decom“, jer je u školama u Beogradu bilo dosta dojava o postavljenim bombama, pa se nastava nije odvijala normalno.
Poljoprivrednici u međuvremenu traže da im se za obradu zemlje obezbedi jeftinije gorivo koje će biti oslobođeno akcize, da se utvrdi minimalna cena mleka, kao i da im država obezbedi subvencije u iznosu od 300 evra po hektaru.
Dodatno traže i da se da njihovi proizvodi prodaju shodno „cenama koje važe (na berzama) u Budimpešti i Parizu“.
Srpskoj poljoprivredi potrebno „barem milijardu evra“ za oporavak