Srbija

02.03.2024. 10:14

Nova ekonomija

Autor: Katarina Pantelić

Položen kamen-temeljac za laboratoriju pored Torlaka, deo projekta od 92 miliona evra

Laboratorijska istraživanja Foto: RawPixel

Lab technician adding a solution to an Enzyme–Linked Immunosorbent Assay (ELISA) plate Original image sourced from US Government department: Public Health Image Library, Centers for Disease Control and Prevention.More:Under US law this image is copyright free, please credit the government department whenever you can”.

Srbija

02.03.2024. 10:14

​Po izbijanju pandemije COVID-19, Svetska banka je odobrila zajam od 92 miliona evra Srbiji za projekat „Hitan Odgovor Republike Srbije na Covid-19“. U okviru tog projekta koji je odobren u maju 2020. godine, gradi se i novi logističko-istraživački objekat sa laboratorijom u okviru Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“, čiji je kamen temeljac položen pre nekoliko dana.

Prema projektu, novac je dat za dve komponente u okviru projekta. Prva je „hitan odgovor na COVID-19“ a druga izgradnja ove laboratorije.

Za to su ukupno opredeljena sredstva u iznosu od 92 miliona evra. Na pitanje Nove ekonomije upućene Svetskoj banci koliko je novca opredeljeno samo za izgradnju laboratorije, nismo dobili konkretan odgovor.

„Po izbijanju pandemije COVID-19, Svetska banka je odobrila zajam od 92 miliona evra za projekat Hitan Odgovor Republike Srbije na Covid-19. Projekat, odobren maja 2020, podržava napore Srbije da odgovori na opasnosti koje nosi pandemija i ojača nacionalni zdravstveni sistem u cilju podizanja nivoa pripravnosti u zemlji“, navodi se u odgovoru.

Kako su istakli, projekat se primenjuje u skladu sa politikama Svetske banke koje se odnose na ekološke i socijalne standarde, nabavku roba, radova, ne-konsultantskih i konsultantskih usluga, kao i finansijski menadžment.

Samu primenu projekta, kako je navela Svetska banka, vodi Ministarstvo zdravlja Srbije u okviru koga je osnovana jedinica za koordinaciju projekta nadležna za implementaciju projektnih aktivnosti.

Prema planu projekta „Hitan Odgovor Republike Srbije na COVID-19“ nova dijagnostička zgrada će se nalaziti u Jajincima u okviru postojećih prostorija Instututa Torlak ukupne površine 52.000 metara kvadratnih.

Logističko-istraživački objekat sa laboratorijom će se sastojati od četiri sprata (suteren, prizemlje i tri sprata), ukupne površine 4.200 kvadratnih metara u kome će biti postavljena jedna laboratorija ukupne površine od oko 150 kvadrata.

Takozvani pod-prijekat je dizajniran kao zgrada dijagnostičke laboratorije sa nivoom biološke bezbednosti 3 koja če ispuniti zahteve za rukovanje patogenim agensima koji zahtevaju takav nivo biološke bezbednosti, kao što su SARS-CoV-1, virus žute groznice, virus Zapadnog Nila, istočni konjski konj virus encefalitisa i MERS-CoV, ali i razne bakterijske, gljivične i rikecije patogene.

„Pod-projekat će pomoći u jačanju nacionalnog laboratorijskog sistema Srbije jer trenutno ne postoji nijedna ustanova u Srbiji koja može da rukuje patogenima za koje je potreban BSL-3 ili viši“, navodi se u planu Svetske banke.

Projekat nije uključen na liste projekata za koje je potrebna obavezna procena uticaja ili onih koji mogu da zahtevaju uticaj na životnu sredinu, pa stoga nije potreban izveštaj o proceni uticaja na životnu sredinu prema nacionalnom zakonodavstvu.

Institut Torlak prati, proučava, ispituje, identifikuje, uvodi i primenjuje stručne i naučne metode prevencije i dijagnostike zaraznih bolesti, obavlja naučnoistraživačku i obrazovnu delatnost u cilju razvoja novih tehnologija i unapređenja proizvodnje vakcina.

Kao nacionalni proizvođač vakcina, Zavod snabdeva zdravstvene ustanove koje obavljaju javnozdravstvenu delatnost u Republici Srbiji vakcinama iz programa obavezne imunizacije, kao i drugim potrebnim vakcinama.

Pored vakcina, Institut proizvodi serume i druge imunobiološke i dijagnostičke proizvode, medicinska sredstva i dodatke ishrani. Institut Torlak obavlja promet, odnosno uvoz i izvoz lekova, medicinskih sredstava, dodataka ishrani i sirovina za proizvodnju lekova i drugih sredstava.

Država ne otkupljuje sve vakcine koje Torlak proizvede

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.