Vesti iz zemlje

19.05.2022. 09:47

Saopštenje

Autor: Nova Ekonomija

Prazne baterije mogu se odložiti u opštini Stari grad

Foto: Nova ekonomija

U prostorijama Gradske opštine Stari grad počelo je javno sakupljanje potrošenih baterija i sijalica, čime se Beograd zahvaljujući projektu „Povećanje stope reciklaže baterija i sijalica“, priključuje Kragujevcu u prikupljanju ove vrste otpada, saopšteno je na sajtu Gradske opštine Stari grad. 

Projekat sprovodi NALED, uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju – GIZ i partnera iz reciklažne industrije.

Osnovni razlozi što nije razvijena sakupljačka mreže za baterije i sijalice u Srbiji su što ne postoje kontejneri za odlaganje i postrojenja za tretman baterija, sistemi odvojenog sakupljanja baterija i sijalica iz domaćinstava, kao i određene lokacije za sakupljanje ovog otpada.

Radoslav Marjanović, predsednik Gradske opštine Stari grad rekao je da su dosadašnje aktivnosti opštine usmerene ka unapređenju kvaliteta životne sredine, navodi se u saopštenju.

„Pozivam sugrađane nam se pridruže jer od sada imaju mogućnost da u opštinski Uslužni centar, radnim danom od 8 do 16 časova, donesu istrošene baterije i sijalice i da ih odlože u posude koje su za to namenjene. I da ličnim primerom doprinesu očuvanju životne sredine, što je i prioritet u našem radu“, poručio je Marjanović.

EVO KAKO DA RECIKLIRATE OTPAD U SRBIJI

Istovremeno, u opštini Stari grad sprovode se i drugi programi ozelenjavanja opštine. Uz podršku Ministarstva životne sredine i „Zelenila Beograd“ zasađeno je oko 160 stabala lipe i jasena, duž biciklističke staze na Dunavskom keju, navodi se u saopštenju. 

„Nastavićemo sadnju drveća u „62 starogradske bašte“, koje se nalaze u dvorištima naših zgrada“, poručio je Marjanović.

Slobodan Krstović, direktor za održivi razvoj u NALED-u, naglasio je važnost unapređenja sistema sakupljanja otpadnih baterija i sijalica u Srbiji.

„U decembru smo u okviru projekta u javnim ustanovama Kragujevca postavili posude za odlaganje baterija i sijalica koje je izazvalo veliki odziv građana, i dalo pozitivne rezultate, pa smo podstaknuti ovim iskustvom odlučili da zajedno sa opštinom Stari grad nastavimo da kontinuirano radimo na poboljšanju ekološke svesti govoreći o važnosti reciklaže ove vrste otrovnog otpada“, istakao je Krstović, dodajući da do kraja meseca počinje prikupljanje baterija i sijalica na pojedinim fakultetima u okviru Beogradskog Univerziteta, piše u saopštenju. 

PRIORITET ODGOVORNO UPRAVLJANJE AMBALAŽNIM OTPADOM

Sanela Mandić, menadžerka projekata u GIZ-u, navela je da se projekat sprovodi u okviru programa razvojne saradnje sa privatnim sektorom develoPPP.de, koji finansira Nemačko Savezno Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj, a da je glavni cilj pronalazak sistemskog rešenja prikupljanja otpadnih baterija i sijalica.

Nikola Egić, direktor reciklažnog centra „Božić i sinovi“, ističe da sijalice sa živinim vlaknima ne bi smele da završe u prirodi jer mogu da kontaminiraju veću količinu vode i zemljišta.

„Ukoliko se sa ovakvom vrstom otpada ne postupa savesno, odnosno ako se ne preda ovlašćenom reciklažnom centru, može nepovoljno da utiče ne samo na životnu sredinu, već može da ugrozi i živote ljudi. Srbija je tehnološki jako dobro opremljena za reciklažu sijalica, međutim, kanali za prikupljanje su nedovoljno razvijeni“, rekao je Egić.

Marija Pivnevi, direktorka kompanije „E-reciklaža – Beograd“, skrenula je pažnju na važnost postojanja ovakvih projekata i nada se da će u budućnosti više organizacija i kompanija sarađivati sa ovlašćenim operaterima za upravljanje otpadom.

Osim opštine Stari grad, akciji će se pridružiti i 13 fakulteta Beogradskog univerziteta na kojima će biti postavljene kante za otpadne baterije i sijalice: Fakultet za fizičku hemiju, Medicinski fakultet, Tehnološko-metalurški fakultet, Biološki fakultet, Fakultet organizacionih nauka, Mašinski fakultet, Građevinski fakultet, Farmaceutski fakultet, Fakultet političkih nauka, Fizički fakultet, Filološki fakultet, Elektrotehnički fakultet i Tehnički fakultet u Boru.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.