Novoizgrađeni blok B3 termoelektrane u Kostolcu, koji su kineski partneri zvanično predali Elektroprivredi Srbije (EPS) 13. decembra prošle godine, protekle nedelje je stao sa radom, objavio je Danas.
Iz EPS-a su tu informaciju potvrdili za ovaj medij i naveli da je reč o „planskom zaustavljanju rada bloka“.
“Od 3. decembra prošle godine blok B3 u Kostolcu je u jednogodišnjem garancijskom periodu tokom kojeg izvođač radova kineski China Machinery Engineering Corporation (CMEC) treba da otklanja sve uočene primedbe. U poslednja četiri meseca blok B3 je proizvodio električnu energiju i noćas je planski zaustavljen rad bloka radi otklanjanja primedbi tokom perioda garantnog roka”, naveli su iz EPS-a.
Istakli su da su sve neophodne ekipe kako kineske, tako i srpske, kao i tehnički kapaciteti, na lokaciji elektrane.
Iz EPS-a navode da je očekivani period „otklanjanja primedbi“ oko sedam dana.
Sredinom decembra prošle godine kineski izvođač radova CMEC predao je EPS-u novi termoblok B3″koji je izgrađen u Kostolcu nakon nekoliko godina kašnjenja.
Inače, to je prvi izgrađeni termoblok posle više od 30 godina. Puštanjem u rad ovog termobloka proizvodni kapacitet EPS-a uvećan je za 350 megavata.
Izgradnja novog bloka zajedno sa proširenjem kapaciteta rudarskog kopa Drmno vredela je 715,6 miliona dolara.
Generalni direktor EPS-a Dušan Živković prilikom predaje bloka rekao je da je u blok ugrađena najsavremenija oprema i tehnologija koja je proizvedena u čak 130 kompanija iz Kine, Nemačke, Srbije i drugih zemalja, što, kako je istakao tada, novi blok čini visoko efikasnim.
“Sagrađen je po najstrožim ekološkim standardima, dok su tokom probnog rada zabeleženi i bolji rezultati po pitanju zaštite životne sredine. Blok će Srbiji doneti dodatnu elektroenergetsku sigurnost sa 2,2 do 2,5 miliona kilovat sati električne energije godišnje”, rekao je tada Živković.
Tokom izgradnje bloka B3 ugrađeno je više od 120.000 kubnih metara betona, 2.500 šipova, iskopano je 220.000 kubika zemlje, ugrađeno je 60.000 tona čelične konstrukcije bez kotla, navedno je na sajtu EPS-a.
Mediji su juče preneli i saznanja nedeljnika NIN čiji izvori tvrde da tek završeni projekat partnera iz Kine i srpskog preduzeća EPS u Kostolcu prolazi kroz pregovore zbog neslaganja u vezi cene i rokova, te da slučaj može i da završi na međunarodnoj arbitraži.
Država i Kinezi u velikom sukobu zbog Kostolca koji bi mogao da košta Srbiju 795 miliona dolara