U merošinskom kraju, poznatom po autohtonoj sorti oblačinske višnje, počela je ovogodišnja berba. Otkupnom cenom od 25 i 30 dinara za drugu klasu, odnosno 40 za prvu, nisu zadovoljni ni proizvođači ni otkupljivači. Konkurentska višnja iz Poljske je dobro rodila, pa mnogi strahuju da ove godine neće biti zarade.
Oni koji poput Gorana Tošića imaju po nekoliko hektara pod višnjom kažu da ponuđenom otkupnom cenom ne mogu da pokriju ovogodišnju proizvodnju.
„Svi proizvođači višnje se nadaju da nešto zarade od te višnje jer berba je jednom godišnje. Svi se zaduže na konto višnje i razduže se kada dođe berba. Ove godine, međutim, sve što smo zadužili nećemo moći da razdužimo“, kaže proizvođač Goran Tošić iz Merošine.
Računicu nemaju ni otkupljivači jer tvrde da im Rusi nude 79 evro centi po kilogramu. Kvalitet višnje je, kažu, zbog mraza i grada relativno loš, ima i crva, pa su ovogodišnji rod otkupljivali samo dva dana.
„Kvalitet i nije toliko loš, ali kultura berbe je jako loša. Proizvođači moraju da shvate da višnju ne mogu da mlate ili da je beru bilo kako, već da tu kulturu berbe poboljšaju“, kaže Saša Bogdanović, vlasnik hladnjače „Egerija“ u Prokuplju.
Ove godine cenom nisu zadovoljni ni berači. Kažu da su prošle godine za kilogram dobijali 19, a ove godine 15 dinara.
„Možemo nas dvoje da naberemo 20, 25 do 30 gajbica. To je dnevno 5.000-6.000 dinara“, kažu berači.
Kako je gazdi, tako je i nama – skromno dodaju.
Zadruga u merošinskom kraju nema: dve društvene hladnjače u koje je država mnogo uložila, a koje su ovdašnjim voćarima decenijama bile velika sigurnost, posle restrukturiranja otišle su u stečaj.
„Zato prerađivači i otkupljivači mogu da nas ucenjuju jer nema dobrog odnosa ponude i potražnje, pa, iako je odličan rod, vi odnesete na otkup a oni kažu – to je druga klasa, i vi ste u njihovim rukama“, rekao je Hrane Stojanović, stručni savetnik u Opštini Merošina.
Bogdanović, vlasnik hladnjače, kaže da proizvođači okrivljuju njih, ali da su oni samo karika između proizvođača i kupaca.
„Cenu ne diktiramo mi, nego veliki kupci“, dodaje Bogdanović.
Zbog tri puta niže otkupne cene od prošlogodišnje, pojedini proizvođači ove godine neće moći ni da pokriju dug u robi prema otkupljivačima koji su delom finansirali ovogodišnju proizvodnju.