Vesti iz zemlje

02.03.2016. 16:32

B92

Autor: Nova Ekonomija

Radnicima „14 oktobra“ nezakonito isplatili kamatu na zaostale plate

Oko 40 bivših radnika IMK „14.oktobar“ sumnja da im kamata na zaostale plate nije obračunata na zakonit način i da je svako u proseku uskraćen za 100.000 dinara. Zbog toga su zatražili pomoć gradskog Samostalnog sindikata.

Bivši radnici su na sastanku u sindikatu kazali da su, kada su videli kamatne obračune koj je uradio stečajni upravnik, utvrdili da je kamata obračunata od dana kada su kroz socijalni program napustili preduzeće, od decembra 2014. godine, odnosno od jula 2015. godine, u zavisnosti od toga kada je ko otišao, a da je trebalo da se računa od onda kada je trebalo da im budu isplaćene te plate.

„Reč je o dve godine neisplaćenih zarada, za 2013. i 2014. godinu, i četiri godine neuplaćenih doprinosa, s tim što oni koji su otišli u junu imaju još dve neisplaćene zarade“, kazao je nekadašnji predsednik Samostalnog sindikata u IMK Ljubiša Velimirović.

Njemu preduzeće na ime zaostalih plata duguje 1,2 miliona dinara, od čega je, prema obračunu stečajnog upravnika, kamata 145.000 dinara.

Rukovodilac stručne službe u kruševačkom Samostalnom sindikatu Zorica Savić Nikolić rekla je da takav obračun kamata nije u skladu sa Zakonom o stečaju.

Ona je objasnila da se u Zakonu kaže da u prvi isplatni red spadaju neisplaćene neto zarade zaposlenih i bivših zaposlenih u iznosu minimalnih zarada za poslednju godinu rada pre stečaja sa kamatom od dana dospeća do dana otvaranja stečaja, te neisplaćeni doprinosi PIO za poslednje dve godine.

Objasnila je da dan dospeća za, na primer, januarsku platu jeste 1. mart i da se od tog dana za tu platu obračunava dnevna kamata.

Predsednik kruševačkog Veća Saveza Samostalnih sindikata Milenko Mihajlović najavio je da će sutra biti održana vanredna sednica Predsedništva Veća i da će nakon toga sindikat o tom problemu obavestiti resornog ministra, premijera, javnost i da će zatražiti smenu stečajnog upravnika.

IMK „14.oktobar“ je u većinskom državnom vlasništvu. Do kraja maja prošle godine bio je pod zaštitom države, u julu je ušao u predstečajni postupak, stečaj je uveden u januaru, a nedavno je doneto rešenje o bankrotu.

Krajem 2014. kroz socijalni program fabriku je napustilo oko 690 radnika, a sredinom prošle godine još 750, kada je ostalo oko 30 radnika.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.