Predstavnici direktorata i agencija za civilno vazduhoplovstvo Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije, Turske i Albanije, potpisali su u Beogradu Memorandum o saradnji u toj oblasti. Kako je ocenjeno, ta saradnja dobro oslikava kako bi u praksi trebalo da funkcioniše inicijativa Otvoreni Balkan.
Kako je saopštila Vlada Srbije, tim otpisivanjem , te institucije podržale inicijativu za osnivanje Centra za obuku u oblasti obezbeđivanja sa sedištem u Beogradu.
Zemlje su se saglasile i da zajednički deluju prema Evropskoj komisiji i Evropskoj agenciji za bezbednost vazdušnog saobraćaja, sa ciljem automatskog priznavanja pilotskih dozvola, dozvola za održavanje vazduhoplova i dozvola kontrolora letenja.
Zajednički će biti razmotrene mogućnosti za planiranje i sprovođenje zajedničkih inspekcija, u skladu sa nacionalnim zakonima.
Po potrebi će biti organizovani i forumi civilnog vazduhoplovstva na kojima će se razmatrati pitanja od zajedničkog interesa.
Šta imamo od Otvorenog Balkana: Potpuni efekti još nisu vidljivi (1. deo)
Memorandum je potpisan u prisustvu predsednika Evropske konferencije civilnog vazduhoplovstva (ECAC) i šefa Direktorata civilnog vazduhoplovstva Italije Alesia Kvaranta.
Resorni ministar Goran Vesić prisustvovao je potpisivanju i ocenio da taj dokument odslikava kako izgleda ideja Otvorenog Balkana, u praksi.
Vesić je naveo da će Memorandum o saradnji u civilnom vazduhoplovstvu omogućiti da zemlje regiona zajednički nastupaju u međunarodnim organizacijama, međusobno priznaju dozvole, zajednički organizuju obuku za pitanja bezbednosti u međunarodnom avio-saobraćaju i da zajednički donose benefite za sve zemlje pojedinačno.
On je naveo da je inicijativa Otvoreni Balkan, kao i poziv na regionalnu saradnju, otvorena za sve: Crnu Goru, BIH i druge zemlje, pogotovo Tursku, Mađarsku, Italiju.
Gde nas vodi Otvoreni Balkan? (Drugi deo)