Vesti iz zemlje

25.02.2016. 13:12

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Roditelji koji ne vakcinišu dete platiće kaznu od 150.000 dinara

Roditelji ili staratelji koji ne budu vakcinisalili svoju decu biće kažnjeni do 150.000 dinara, predviđeno je Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Zakon je juče usvojila Skupština Srbije.

Taj iznos platiće i oni koji u postupku epidemiološkog ispitivanja ne govore istinu i ne daju tačne i potpune podatke značajne za otkrivanje izvora i načina prenošenja zarazne bolesti.

Kazna je predviđena i ako se osoba ne pridržava naloga doktora medicine kada je određena obaveza prevoza sanitetskim vozilom ili mera izolacije i lečenja, kao i ako se pre putovanja u zemlju u kojoj ima kolere, kuge, velikih boginja, žute groznice, virusnih hemoragijskih groznica i malarije, kao i po povratku iz tih zemalja, ne pridržava obaveza propisanih zakonom.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je u skupštinskoj raspravi da se zakonom obezbeđuje „visok nivo zaštite života i zdravlja ljudi, sprečavanje i suzbijanje zaraznih bolesti, kao i njihovo odstranjivanje i iskorenjivanje“.

Kako je istakao, za boravak dece u predškolskim, kao i u ustanovama za smeštaj dece bez roditeljskog staranja, neophodna je obavezna imunizacija, osim u slučaju postojanja medicinske kontraindikacije koju utvrđuje lekar.

Imunizacija je obavezna za decu protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečje paralize, malih boginja, rubeola, zaušaka, virusnog hepatitisa B, oboljenja izazvanih hemofilusom, influencija tipa B i oboljenja izazvanih streptokokom-pneumonijom.

Imunizacija je obavezna i za osobe izložene određenim zaraznim bolestima – hepatitisom B, hepatitisom A, trbušnom tifusu, besnilu, tetanusu, kao i za osobe koje u toku rada mogu biti izložene navedenim zaraznim bolestima.

Vakcina će biti obavezna i za osobe u posebnom riziku od bolesti hepatitisom B, gripa, meningelnih bolesti, oboljenja izazvanih streptokokom-pneumonije i hemofilusom influencija B, varičele, infekcije izazvane respiratornim, sinicijalnim virusima, imunodeficijenti i okogeni pacijenti.

Takođe i za putnike u međunarodnom saobraćaju, protiv žute groznice i drugih zaraznih bolesti po zahtevu zemalja u koje se putuje.

Usvojen je i Zakon o javnom zdravlju, koji, pored ostalog, predviđa osnivanje Nacionalnog saveta za javno zdravlje radi unapređivanja saradnje svih nadležnih organa, organizacija, nosilaca i učesnika u sistemu javnog zdravlja.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Budite pravi novinari koji idu na teren, pitaju ljude. Torlak nabavlja opremu koju već ima i koja je jeftina (punjenje bočica i lepljenje etiketa) za 100 puta veći novac nego što vredi. To je još jedma besprizorna pljačka . Torlak je pravio vakcine pre Drugog svetskog rata i napravio 100 miliona doza, do sad, najmanje, kad je imao stručni kadar i državu iza sebe. Slali su vakcine u čitav svet u milionima.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.