Vesti iz zemlje

25.02.2016. 13:33

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Sindikat rudara RTB Bor traži smenu direktora Spaskovskog

Sindikat rudara Srbije u Rudarsko-topioničarskom basenu (RTB) Bor zatražio je danas od premijera Srbije Aleksandra Vučića da smeni menadžment tog preduzeća i direktora Blagoja Spasovskog.

„Razlozi za smenu su neispunjenje plana poslovanja, loš izbor tehnologije za novu topionicu, zatvaranje radnih radnih mesta i zatvaranje pogona“, izjavio je predsednik tog sindikata Ljubiša Miljković na konferenciji za novinare i istakao da je sadašnji direktor krivac za stanje u tom preduzeću.

Miljković je zatražio i da se poštuje zakonom definisana beneficija za svako radno mesto i da se zaposlenima omogući da idu na vreme u penziju.

Sindikat je saopštio da su poslovni rezultati tog preduzeća loši, navodeći da je prošle godine proizvodni plan bio 80.000 tona katodnog bakra, a da je ispunjeno samo 50 odsto plana i proizvedeno oko 40.000 tona.

„Sindikat je spreman da sa premijerom i resornim ministarstvom razgovara o ovim problemima“, dodao je Miljković.

U sindikatu su naveli i da je za godinu dana bez posla ostalo 1.000 radnika, a da se najavljuje otpuštanje još toliko.

Komentarišući navode da je za RTB zainteresovana kineska kompanija, on je rekao da je osim nje bilo zainteresovanih kompanija iz Rusije, Belorusije i Kazahstana.

Naveo je da RTB ima rezerve rude za preko 100 godina, stručne ljude i radnike.

„Nemamo ništa protiv da neko ulaže u RTB. Nas interesuju radna mesta i plate, a radnici žele da obavljaju svoj posao. Jedva čekamo da se reši pitanje ko je gazda u RTB-u“, dodao je on.

Prema navodima medija, kineska državna rudarska kompanija Li Ten uputila je pismo o zainteresovanosti za strateško partnerstvo sa RTB-om i nudi ulaganja od 350 do 400 miliona dolara.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Људи у заблуди и склони су да на брзину доносе одлуке и закључке, а све из разлора што им је само на памети, како да се на брзину обогате.
    Што се литијума тиче има га свугде по свету. Има га чак и у морској води. Што се тиче богатијих налазишта, није тачно да је Србија најбогатије налазиште. Има много богатијих налазишта од наших. Међутим, ако целу ствар око литијума мало боље загледамо видећемо да се у богатим државама које такође имају богата налазишта, њихова налазишта не отварају и руде се не експлоатишу, јер је употреба литијума за производњу батерија релативно нова технологија и преко ноћи уместо технологије са литијумом може доћи до нових открића и нових технологија у акумулирању електричне енергије. Па се поставља питање, зашто би на пречац, за сва времена загађивали околину? Пример је Немачка и Велика Британија које такође имају јако богата налазишта па не ваде минерале литијума у својим налазиштима, већ то раде свуда по свету те тако мудро и савесно чувају своју околину. Даље, тачно је да се од руда ретких минерала може добро живети. Али од производње здраве хране може се много боље живети. Доказ за ову тврдњу је следеће: Шта мислите, зашто Бил Гејтс активо купује обрадиво земљиште широм Америке и у свом поседу већ има добру петину обрадивог земљишта само у САД-у?… Па једноставно. Човек види да је планета пренасељена и да се пренасељеност не може решити ратовима и пандемијама него се мора сав тај народ хранити.
    Паметни људи врло опрезно, мудро и смишљено улазе у нове послове.
    Зашто не би смо и ми?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.