Vesti iz zemlje

24.01.2023. 09:30

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Sindikati Ziđina objasnili zašto žele novi kolektivni ugovor

Foto: Pixabay

Cena bakra je porasla, kao i plan njegove proizvodnje u Rudarsko-topioničarskom basenu (RTB) Bor, tvrde sindikati. Zbog toga kau kako ima prostora da se usvoji novi kolektivni ugovor koji bi im obezbedio bolje usove rada.

Kako se podseća u saopštenju koje je objavio Sindikat Nezavisnost Serbia ZiJin Bor, glavni razlog za donošenje nepovoljnog Pravilnika o radu koji je usvojen umesto kolektivnog ugovora bila je cena bakra.

Ona je kako se navodi, u septembru prema tvrdnji predstavnika uprave Ziđina bila 7.300 dolara po toni.  Očekivana proizvodnja bila je 25.000 tona bakra, a očekivani pad te cene na 6.000 dolara.

U septembru im je kako se dodaje, rečeno da zbog toga nije ostalo dovoljno sredstava za usklađivanje cene rada i ostalih obaveza prema radnicima.

Kako tvrde sindikati, danas je cena bakra 9.300 dolara po toni i za 2.000 dolara je veća nego u septembru, a planirana proizvodnja 130.000 tona bakra u 2023. godini.

Rast cene bakra na berzi je kako se napomije „častio“ kompaniju sa 260 miliona, dok bi mesečna  ušteda koju je kompaniji doneo novi nepovoljni pravilnik bila oko dva miliona dolara mesečno, a godišnje oko 25 miliona.

Sindikati Ziđina odgovorili na optužbe poslodavca

Kako se navodi, ako bi se usvojio novi kolektivni ugovor, kompaniji bi preostalo 235 miliona dolara dobiti, bez uračunatog zlata i ostalih plemenitih metala koji se dobijaju toko  procesa roizvodnje,

Pregovori za zaključenje prekinuti su 15. decembra uz uvođenje novog Pravilnika o radu, koji je kako tvrde nepovoljan i ukida im brojna prava koja su im ranije bila zagarantovana.

Sindikati podsećaju kako su bivši i sadašnji radnici RTB Bor, kao i građani Bora decenijama trpeli razna zagađenja i brojne teškoće. Kako se dodaje, to su trpeli sa ciljem da se kasnije uvažavaju, a ne da ih poslodavac ponižava.

RTB Bor je kupljen od strane kineske rudarske kompanije Ziđin Majning (Zijin Mining) 2018. godine.

Ziđin je tada uplatio 350 miliona dolara za dokapitalizaciju tog preduzeća.

Radnici Ziđina u Boru traže socijalni dijalog sa poslodavcem

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.