Srbija ima međunarodne sporazume u oblasti zdravstvenog osiguranja sa 25 zemalja, u kojima građani za vreme privremenog boravka u inostranstvu imaju pravo na pružanje hitne medicinske pomoći, objavljeno je na sajtu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO).
Za ostvarivanje prava na zdravstveno osiguranje u tim zemljama, građanima je potrebna lekarska potvrda i dvojezični obrazac koji izdaje RFZO.
Međunarodne sporazume kojima je definisana saradnja u oblasti zdravstvenog osiguranja, Srbija je zaključila sa 25 država i jednom provincijom.
Države sa kojima je zaključen sporazum o zdravstvenom osiguranju zasnovan na principu osiguranja i jednom provincijom su:
- Austrija
- Belgija
- Bosna i Hercegovina
- Bugarska
- Holandija
- Italija
- Luksemburg
- Mađarska
- Severna Makedonija
- Nemačka
- Švajcarska Кonfederacija
- Rumunija
- Slovačka
- Francuska
- Hrvatska
- Crna Gora
- Češka
- Slovenija
- Turska
- Tunis
(Sve strane potpsinice ugovora snose troškove zdravstvene zaštite nastale na teritoriji druge zemlje potpisnice ugovora za svoje osiguranike i članove njihovih porodica).
Provincija sa kojom je zaključen sporazum o zdravstvenom osiguranju je:
Po principu reciprociteta:
Troškovi korišćenja zdravstvene zaštite padaju na teret države na čijoj teritoriji se pruža zdravstvena zaštita.
Države sa kojima je zaključen sporazum o zdravstvenom osiguranju zasnovan na principu reciprociteta su:
Po principu refundacije:
Osiguranici i članovi njihovih porodica sami snose troškove korišćenja zdravstvene zaštite u drugoj državi ugovornici, a plaćene iznose im refundira njihovo matično osiguranje.
Države sa kojima je zaključen sporazum o zdravstvenom osiguranju na principu refundacije troškova zdravstvene zaštite su:
Da bi građani ostvarili pravo na korišćenje zdravstvene zaštite u inostranstvu u zemljama sa kojima Srbija ima zaključene sporazume o socijalnom osiguranju potrebno je da pre polaska na put pribave potvrdu, tj. dvojezični obrazac (osim Poljske i Velike Britanije, za koje je potreban samo dokaz o osiguranju i putna isprava);
U zemljama sa kojima Srbija nema zaključen sporazum potrebno je pre polaska na put pribaviti „Potvrdu o korišćenju zdravstvene zaštite u inostranstvu“ – obrazac 03-12. Procedura izdavanja Potvrde, odnosno odgovarajućeg dvojezičnog obrasca je besplatna, a izdaje je nadležna filijala
Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (koja je izdala karticu zdravstvenog osiguranja), piše na sajtu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Postupak izdavanja
Potvrdu, odnosno dvojezični obrazac, izdaje nadležna filijala RFZO, a na osnovu nalaza i mišljenja Lekarske komisije, da osiguranik ne boluje, odnosno da nije bolovalo od akutnih ili hroničnih bolesti u akutnoj fazi, u poslednjih 12 meseci, za koje je potrebno duže ili stalno lečenje.
Potrebnu dokumentaciju (nalaz i mišljenje izabranog lekara i važeću karticu zdravstvenog osiguranja) osiguranik podnosi lično Lekarskoj komisiji nadležne filijale Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Obrazac potvrde o zdravstvenom stanju koji popunjava izabrani lekar može se preuzeti na sajtu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, gde su objavljena i detaljnija uputstva.
Kome će pripasti premija osiguranja beogradskog metroa?