Srbija

19.06.2018. 16:00

Nataša Stoanović

Autor: Nova Ekonomija

Srpska privreda u 2017. zabeležila profit od 437,2 miijarde dinara

Srbija

19.06.2018. 16:00

Srpska privreda zabeležila je u 2017. godini značaj rast ukupne profitabilnosti privrednih društava, tako da je već treću godinu iskazala pozitivan neto finansijski rezultat koji iznosi 437,2 milijarde dinara, što je za 2,3 puta više od dobitka iz prethodne godine, rekla je Ružica Stamenković, registrator u Registru finansijskih izveštaja, na predstavljanju Rezultata poslovanja privrede u 2017. godine u Agenciji za privredne registre (APR).

Ona je navela da sve stope profitabilnosti privrednih društava beleže rast, što ukazuje na to da je bila opravdana svrha ulaganja u ostvareni nivo poslovanja, da su efikasno korišćeni sopstveni, a naročito pozajmljeni kapital u stvaranju novih rezultata, odnosno dobitaka, kao i da su privredna društva obezbedila optimalno finansiranje kamata iz ostvarene dobiti u 2017. godini.

Uvećanje pozitivnog rezultata posledica je rasta neto dobitka na godišnjem nivou za 32,0%, kao i smanjenja neto gubitka za 2,7%.

„Privreda Republike Srbije tokom 2017. godine nastavila je tendenciju blagog oživljavanja, mada je ostvareni rast bio nešto slabiji od projektovanog. Bruto domaći proizvod je na godišnjem nivou porastao za 1,9% dok je industrijska proizvodnja povećana za 3,5%. Pozitivnim kretanjima doprinela su uvećana investiciona ulaganja i porast spoljnotrgovinske razmene, u kojoj uvoz (13,8%) beleži brži rast od izvoza (12,00%)“.

Podsticaj boljem poslovnom ambijentu dala je i relativno niska stopa inflacije od 3,05, kao i jačanje domaće valute.

„Skoro tri petine privrednih društava, njih 59.131 poslovalo je pozitivno, a 1.324 više nego godinu dana ranije. Negativne rezultate je iskazalo 26.592 društva, što je 1.048 manje nego 2016. godine. Neto rezultat nije iskazalo 15.289 društava, dok godinu dana ranije izveštaj nije uradilo 14.444 društava“, navela je.

Privredna društva su se najviše finansirala iz pozajmljenog kapitala.

Ukupni kumulirani gubitak privrede Srbije je, kako je rekla, 3.688 milijardi dinara.Taj gubitak imalo je 42.956 privrednih društava a njih 25.513 imalo je gubitak veći od vrednosti kapitala.

„Od 576 javnih preduzeća, 421 je poslovalo sa neto dobiti, a gubitak je imalo 135 preduzeća. Privredna društva koja su u stečaju i likvidaciji i koja su mahom generatori gubitaka, poboljšala su delimično poslovanje i za 11,7 odsto smanjila negativan neto rezultat“, navela je Stamatović.

A 6.562 društva koja su bila su stečaju i likvidaciji iskazala su ukupan gubitak od 49,8 milijardi dinara.

U 2017. privreda je imala isti problem kao i ranijih godina. Naime, privreda je naplaćivala prihode za 69 dana, ali je izmirivala obaveze za 118 dana. Javna preduzeća su u proseku u roku od oko 77 dana naplaćivala, a plaćanja obavljala u roku od 134 dana, u turizmu su usluge naplaćivane za 25 dana, a obaveze izmirene za 165 dana. Mikro preduzeća su usluge naplaćivala i plaćala svoje obaveze – praktično – samo jednom godišnje.

Zaduženost i nelikvidnost su najveći problemi sa kojima se suočavala privreda u 2017. godini iako su sopstveni izvori finansiranja uvećani za devet odsto. Nelikvidnost dužu od 180 dana iskazalo je 11.608 privrednih društava.

„Problem koji srpsku privredu opterećuje decenijama unazad su dugoročna finansijska neravnoteža, odnosno nedostatak dugoročnog kapitala iz kojeg se mogu finansirati stalna imovina i zalihe. Ova neravnoteža se godinama unazad preliva na kratak rok i time, pored ugrožene solventnosti, ugrožava likvidnost privrednih društava, odnosno privredna društva posluju u uslovima nelikvidnosti“, navela je.

Nosioci profitabilnosti su, pre svega prerađivačka industrija koja je povećala pozitivan neto rezultat dva puta u odnosu na prethodnu godinu.

Profit su prošle godine ostvarili i sektori trgovine, informisanje i komunikacije, snabdevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija, rudarstvo, poslovanje nekretninama, građevinarstvo i usluge smeštaja i ishrane.

Javna preduzeća većim delom finansiraju se iz sopstvenog kapitala. U najtežem položaju su mikro preduzeća koja samo sedam odsto kapitala finansiraju iz sopstvenih izvora.

Privredna društva su u 2017. povećala broj zaposlenih za 34.456 radnika, što je za 3,3 posto više u odnosu na prethodnu godinu.

Rashodi na ime zarada su tokom prošle godine drastično porasli – čak 9,3%, a ako se uzme u obzir i povećanje zaposlenih to govori i da su porasle mase zarada u privredi.

„Najveći rast mase zarada iskazala su preduzeća u oblasti prerađivačke industrije, za čak 13,2%, ali i rast zaposlenih od 6,5%. POsmatramo po veličini najveći rast mase zarada imaju mala preduzeća od 12,1% i rast zaposlenosti od 3,7%. Javna preduzeća su iskazala rast zarada za 6,1%, a istovremeno smanjenje zaposlenih za 1,6%“, navela je Ružica Stamenković.

 

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.