Cenu domaćeg mleka otkupljivači trenutno plaćaju od 25 do 60 dinara po litru. Udruženja mlekara tvrde kako proizvođači dnevno bace više od deset tona mleka.
Razlog za ovakvo stanje su kako pišu Večernje novosti, veliki viškovi uvoznog mleka u skladištima. To je jedan od razloga zbog kog su proizvođači mleka najavili novi protest za 12. maj.
Tvrde kako im treba dodatna radna snaga kako bi mleko pretvarali u isplativije proizvode, kao i da nju trenutno ne mogu da nađu.
„Trenutno stanje je veoma loše i sve je krenulo kada se država obavezala da će da uvozi mleko, mlečne proizvode i mleko u prahu“, rekao je predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije, Milija Palamerović, stanovnik sela Guberevac pored Gruže.
PKS traži da se odobri izvoz mleka
On kaže i da niko od nadležnih nije ništa preduzeo u vezi sa utvrđivanjem stanja u maganicinma gde se skladišti mleko.
„Obećali su da će poraditi na prelevmanima i smanjenju marži trgovinskim lancima kako bi se rasteretili zaliha“, dodao je Palamerović.
On je naglasio da mleko prosipa dobar deo proizvođača, nekima je smanjen otkup, a većini su spustili cene.
„Kada je neko u zabačenom delu , do njega može da stigne samo jedan otkupljivač, onda ga ucenjuju, pričaju da je mleko puno aflatoksina, kako bi oborili cenu“, objašnjava Palamerović.
Mlekari Republike Srpske traže prelevmane za mleko iz Srbije
Kako dodaje, proizvođačima tako umesto 50 plate 35 dinara za litar.
„Čak i kada bi smo pravili sir i kajmak, moramo da nađemo kome to da prodamo. Nedavno je naš drugar prodao 50 grla, do toga 30 muznih krava, uzeo 90.000 evra, kupio lokal u gradu i sad ga izdaje“, dodaje Palamerović.
PRema njegovim rečima, nijedan mladi čovek ne bavi se stočarstvom, niti iko želi da stane na ptu mlekarskom kartelu i korupciji.
Država je inače nedavno ponovo uvela prelevmane, taksu na uvoz mleka, ali to nije dalo rezultate.
Ponovo održan protest proizvodjača mleka u Šapcu