Komisija za kontrolu državne pomoći odbila je da Novoj ekonomiji dostavi podatke o tome koliko je kompanija Palfinger u obavezi da zaposli novih radnika kako bi dobila subvencije, kao i koliko će biti ukupna vrednost projekta. Za ovu investiciju Palfinger je dobio 4,6 miliona evra državnih subvencija, kao i sedam hektara besplatnog zemljišta u Nišu koje je vredno više od milion evra.
Komisija je na svom sajtu objavila rešenje kojim je utvrdila postojanje državne pomoći dodele zemljišta Palfingeru, ali je iz njega izuzela podatke o broju radnika koji će biti zaposleni, kao i to kolika će biti neto vrednost projekta nakon dobijanja zemljišta.
Objavljeno rešenje je objavljeno samo u informativne svrhe i po zahtevu podnosioca prijave (u ovom slučaju Republičke direkcije za imovinu koja kompaniji daje zemljište) iz njega su izostavljeni ključni podaci.
Nova ekonomija je zbog toga od Komisije tražila originalno rešenje koje sadrže sve podatke koji su izuzeti iz javno dostupne verzije rešenja.
Kako se navodi u odgovoru Novoj ekonomiji Komisija je „ocenila da je interes podnosioca zahteva [Republičke direkcije za imovinu] opravdan i po značaju bitno veći u odnosu na interes drugih lica ili javnosti u pogledu davanja tih podataka na uvid ili njihovog objavljivanja“.
Printskrin dela odgovora Komisije za kontrolu državne pomoći na zahtev Nove ekonomijeFoto: Printskrin
U rešenju Komisije koje je javno objavljeno navodi se da se „državna pomoć dodeljuje radi realizacije Projekta ulaganja, koji podrazumeva zapošljavanje najmanje […] novih radnika na neodređeno vreme i ulaganje od najmanje 36.415.855,05 evra u materijalnu imovinu…“
To znači da se subvencija dodeljuje zbog toga što će investitor zaposliti (ne)određen broj radnika i što se uložiti preko 36,4 miliona evra.
Nemanja Nenadić, programski direktor Transparetnosti Srbija objašnjava da ukoliko je zapošljavanje određenog broja radnika jedan od osnova za dodelu državne pomoći, taj podatak ni u kom slučaju ne bi smeo da bude zaštićen.
„Iz njega se vidi koju je obavezu investitor preuzeo i na osnovu tog podatka javnost može da prati da li je investitor poštovao svoje obaveze na osnovu kojih je dobio subvenciju“, dodaje Nenadić za Novu ekonomiju.
„Bez obzira na to što investitor možda ima interese da te podatke štiti, državne institucije imaju obaveze prema svojim građanima, a jedna od njih je i da vidimo pod kojim uslovima se subvencija dodeljuje i da li se ti uslovi poštuju.
Komisija za kontrolu državne pomoći je iz javno objavljenog rešenja izostavile podatke o broju radnika koji će biti zaposleni u novoj fabrici, kao i o neto vrednosti projekta.
Delovi rešenja koji sadrže izostavljene podatke:Deo rešenja Komisije za kontrolu državne pomoći
Kako je Nova ekonomija već pisala, u ugovoru koji je Palfinger sklopio sa Ministarstvom privrede (koji se odnosi samo na novčane subvencije, a ne i na dodelu zemljišta) piše da je obaveza investitora da do kraja 2027. godine bude zaposleno najmanje 375 novih radnika.
Ono što nije jasno, budući da su podaci sada sakriveni, je da li je broj zaposlenih i nakon dodele dodatnih subvencija (besplatnog zemljišta) ostao isti.
Austrijska kompanija bi novu fabriku za proizvodnju čeličnih delova za opremu za podizanje i prenošenje u Nišu trebalo da otvori do kraja 2026. godine.
Deonica puta Kruševac - Trstenik - Vrnjačka Banja na Moravskom koridoru dužine 30 kilometara danas je otvorena, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će građani moći da je koriste od ponedeljka ...
„Kompanija Starting odgovorna je za projekat renoviranja stanice Novi Sad i perona“ - To je rečenica koju je u svom dopisu od 3. novembra 2021. naveo konzorcijum kineskih kompanija CRIC i CCCC, objavio je Fo...
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će vrednost prvog dela programa stambenog kreditiranja mladih biti oko 400 miliona evra."To je 5.500 stambenih jedinica. Ako to uspemo da uradimo, produži...
Republički zavod za statistiku objavio je danas analizu podataka visokog obrazovanja za 2023/24 godinu. Prošle godine upisano je 249.768 studenata, na svim nivoima visokoškolskog obrazovanja, što je 1.260 st...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok