U Kuli se gradi prva agrosolarna elektrana u regionu koja će biti najveća u Evropi, kapaciteta 660 mega-vata (MW), prenosi portal Klima 101. Projekat je vredan 340 miliona evra i u njemu učestvuju MK Group, Fintel Energija i PowerChina.
Ispod solarnih panela kako se dodaje uzgajaće se poljoprivredne kulture i na taj način će se povećati iskorišćenost zemljišta.
Na istoj površini, zahvaljujući energiji sunca, nastajaće dva proizvoda: električna energija u solarnim panelima i poljoprivredne kulture ispod njih.
Projekat će se prostirati na 770 hektara zemljišta, kako je saopšteno, a planirana godišnja proizvodnja solarne elektrane od 832 GWh (gigavat časova) trebalo bi da zadovolji potrebe 200.000 domaćinstava.
„Na ovaj način nastavljamo da doprinosimo ostvarenju cilja Republike Srbije da učešće energije iz obnovljivih izvora poveća na najmanje 40 odsto do 2040. godine“, izjavio je generalni direktor Fintel Energije, Ticijano Đovaneti.
Na prostoru TE „Kolubara B“ u planu solarna elektrana
Tri koraka do solarnih panela, država daje pola novca za instalaciju
Naftna kompanija Ina gradi najveću solarnu elektranu u HrvatskojPrema rečima Andrije Vukovića, direktora resora za finansije i rizike u MK Groupu, ovaj projekat doneće još jednu inovaciju u srpski energetski sektor.
Reč je o postrojenju za proizvodnju zelenog vodonika koje će se napajati iz solarne elektrane.
„Pored zelenog vodonika ova tehnologija omogućiće i proizvodnju 300 tona urea mineralnog đubriva dnevno, dobijenog na potpuno održiv način“, dodao je Vuković.
Povrh toga, najavljeno je da će poljoprivredna proizvodnja u Kuli biti organska što znači da se neće upotrebljavati pesticidi, herbicidi i đubriva.
Kako se podseća, MK Group i Fintel Energija već su sarađivale na polju čiste energije kada su 2015. godine, takođe u Kuli izgradile prvi vetropark u Srbiji .
Kako se objašnjava, pojedinim vrstama povrća nije neophodna direktna sunčeva svetlost, pa u senci solarnih panela beleže veći rod.
Povrh toga, za zemljoradnike se tokom leta ovako kreiraju hlad i prijatnije temperature, a samim tim i bezbednije okruženje za rad.