Ministarstvo građevinarstva će zajednički sa Gradom Beograd, u narednih desetak dana utvrditi spisak objekata koji ne ispunjavaju uslove za ozakonjenje.
Spisak će pokazati koji objekti su građeni posle stupanja na snagu Zakona o ozakonjenju i koji moraju biti srušeni.
Kako se navodi, to je zaključeno na sastanku ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorane Mihajlović sa gradonačelnikom Beograda Sinišom Malim i gradskim menadžerom Goranom Vesićem.
Dodaje se da je zajedničko radno telo Ministarstva i Grada Beograda na sastanku utvrdilo kriterijume na osnovu kojih će se odrediti redosled objekata za rušenje na teritoriji Beograda.
„Na sastanku je dogovoreno da timovi ministarstva koji vrše kontrolu primene Zakona o planiranju i izgradnju i Zakona o ozakonjenju objekata sprovedu narednih dana kontrolu gradskih opština, radi provere zakonitosti rada opštinskih građevinskih inspekcija“, piše u saopštenju i dodaje se da je resorno ministarstvo spremno i da finansijski pomogne da se izvršena rešenja o rušenju objekata na teritoriji beogradskih opština efikasnije izvršavaju.
Podseća se i da od svih lokalnih samouprava Grad Beograd ima najviše nelegalnih objekata, više od 300.000 i to samo onih za koje je podnet zahtev za legalizaciju.
„Stvarni broj nezakonito izgrađenih objekata biće poznat kada se završi popis i evidentiranje tih objekata, u skladu sa zakonom. Objekti koji ne mogu biti ozakonjeni biće srušeni, a svi koji su pokušali da izigraju zakon, bilo da je reč o investitorima koji su nelegalno gradili ili o opštinskim načelnicima ili građevinskim inspektorima, snosiće odgovornost za takvo postupanje“, piše u saopštenju.