Nadzorni odbor Gradske toplane Niš doneo je odluku da poveća cenu daljinskog grejanja u Nišu za skoro 40 odsto, objavilo je Udruženje predsednika skupštine stanara (UPSS), najavljujući proteste zbog toga.
Udruženje je, inače, na svom fejsbuk profilu objavilo „odluku Nadzornog odbora“, donetu pre šest dana, koja do sada nije zvanično objavljena.
U toj odluci navodi se da će fiksni deo računa biti uvećan sa 28,29 na 36,6 dinara po metru kvadratnom, odnosno 29,37 odsto, a varijabilni deo sa 3,91 na 5,67 dinara po kvadratu, odnosno 45 odsto.
Navodi se da će odluka biti objavljena u Službenom listu grada Niša „po dobijanju saglasnosti Gradskog veća“.
Prethodno je v.d. direktora Toplane Zoran Stojanović najavio da će predložiti Gradskom veću da daljinsko grejanje poskupi 20 odsto.
Ovakve najave predstavnika Toplane usledile su nakon što su stručnjaci UPSS saopštili da bi sadašnja cena grejanja u Nišu još mogla da „padne“, tako što bi se iznos fiksnog dela računa umanjio sa sadašnjih 28,29 dinara na 11 dinara, kroz izbacivanje nepotrebnih troškova.
Oni su u nepotrebne troškove „smeštene“ u fiksni deo računa ubrojali pre svega troškove javnog preduzeća Objedinjena naplata, koja na ime naplate računa za grejanje godišnje inkasira 70 miliona dinara, mada bi to mogli da rade „prekobrojni“ radnici Toplane.
„Nepotrebni“ troškovi su i izdaci za jubilarne nagrade, „članarine“ radnika u udruženjima, reprezentaciju, informisanje i oglašavanje, „sportske igre“, kamate na kredite i „vanredne rashode“.
„Ovo je očigledno njihova reakcija na našu najavu da ćemo tražiti smanjenje sadašnje cene grejanja koja je „naduvana“ zbog nepotrebnih troškova. To nećemo i ne smemo dopustiti. Osiromašeni građani Niša ne mogu da plate ni sadašnju cenu, a kamoli onu koja će biti bezmalo duplo veća. Prema našim informacijama, svakoga dana Toplani se javi po 60-ak korisnika sa zahtevom za isključenje iz sistema daljinskog grejanja, tako da je do sada verovatno isključeno na hiljade građana“, kaže Đokica Jovanović, član UO Udruženja i Gradske vlade u senci, koju je ono formiralo.
Jovanović podseća da je NO Toplane odnedavno prestao da zove na svoje sastanke predstavnika UPSS-a, koji im je prisustvovao po principu prazne stolice, a što je UPSS isposlovao kod prethodne vlasti. On veruje da NO to čini jer je upravo taj predstavnik UPSS otkrio niz nepravilnosti u poslovanju Toplane.
Pretpostavlja da bi povećana cena daljinskog grejanja za oko 40 odsto upravo trebalo da pokrije jednu od najvećih nepravilnosti – havariju Toplane Jug.
U programu poslovanja Toplane za 2015. godinu navedeno je da su „gubici, rashodi i manjkovi planirani na 500.000 dinara“, ali da se „procenjuje da će oni iznositi oko 100 miliona dinara“, što je iznos koji se verovatno odnosi na tu havariju, kaže on.