Srbija

13.06.2022. 09:46

Katarina Baletić

Autor: Nova Ekonomija

Više umrlih, a manje onih koji mogu da se leče

Foto: Nova ekonomija

Srbija

13.06.2022. 09:46

U toku poslednje dve godine smrtnost u Srbiji je porasla za oko 16 odsto u odnosu na period pre pandemije, navodi se u analizi „Uticaj pandemije kovida 19 na učinak i troškove bolničke zdravstvene zaštite u Srbiji“.

Tokom 2020. godine u Srbiji je ukupno umrlo skoro 115.000 ljudi, što je za 13 odsto više nego godinu ranije. U 2021. godini je preminulo skoro 136.000 ljudi, što je rast od 18 odsto u odnosu na 2020. godinu. 

Privatnim klinikama deset miliona evra veći promet samo u prvoj godini korone

U toku 2020. godine od bolesti srca umrlo je preko 55.000 ljudi, što je za šest odsto više nego 2019. godina, kada je ovo bio uzrok smrti kod nešto više od 52.000 osoba.

Dok je smrtnost bila u porastu, opao je broj hospitalizacija, odnosno broj onih koji se leče u bolnicama. Bolnički kapaciteti su se pre svega koristili za lečenje kovid pacijenata, što je uticalo na smanjenje bolničkog lečenja kada su u pitanju druge bolesti. 

To je naročito bilo osetno kada su nailazili pikovi pandemije u toku aprila, avgusta i novembra 2020. godine, navodi se u analizi.

Kako se 2021. trošio novac u zdravstvu?

Pretvaranje većeg broja bolnica u bolnice za lečenje kovid pacijenata je otežalo lečenje nekovid pacijenata i smanjilo opseg medicinskih usluga koje su pre pandemije ove zdravstvene ustanove nudile, piše u analizi.

Tome svedoči i podatak da je istovremeno sa smanjenjem ukupnog broja hospitalizacija, došlo do značajnog smanjenja ambulantnih poseta bolnicama.

„Poređenjem ukupnog broja ambulantnih pregleda u prvom kvartalu 2020. godine (pre početka pandemije) i tokom drugog kvartala 2020. godine, zabeleženo je smanjenje ovih bolničkih usluga za čak 57 odsto“, navodi se u tekstu analize.

Gde je nekovid bolnica?

Pojašnjava se da su specijalistički i konsultativni pregledi veoma značajni za nekovid pacijente, a naročito za one koji boluju od hroničnih bolesti. Zbog toga je evidentan uticaj pandemije na smanjenje dostupnosti specijalističkih pregleda, zaključuje se.

„Možemo pretpostaviti da će to rezultirati povećanjem postojećih i formiranjem novih lista“, navode autori analize.

Analizu o uticaju pandemije su uradili konsultanti angažovani na Drugom projektu razvoja zdravstva, Simo Vuković, Marina Topalović i Draško Lazović i Dragan Lončar sa Ekonomskog fakulteta.

Koliku platu sada imaju lekari?

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.