Srbija

21.05.2021. 12:06

Radnik.rs

Autor: Nova Ekonomija

Zašto EPS radnike povezanih firmi angažuje kao svoje?

Za različite usluge, ali bez tendera, Elektroprivreda Srbije (EPS) angažuje preduzeća koja samo "na papiru" nisu njen deo, kao što su firme Pro tent i Kolubara usluge, piše portal Radnik.rs. Kako se dodaje, tako se izbegava direktno ...

Foto: Pixabay

Srbija

21.05.2021. 12:06

Za različite usluge, ali bez tendera, Elektroprivreda Srbije (EPS) angažuje preduzeća koja samo „na papiru“ nisu njen deo, kao što su firme Pro tent i Kolubara usluge, piše portal Radnik.rs. Kako se dodaje, tako se izbegava direktno zapošljavanje radnika, pa oni nemaju ista prava kao zaposleni u EPS-u.

Sa druge strane, kako se navodi, izdvojena preduzeća odakle EPS angažuje radnike, za njihov rad dobijaju proviziju.

Ta preduzeća su inače u državnom vlasništvu i izdvojena su iz EPS-a, ali svoje usluge uglavnom pružaju upravo tom javnom preduzeću i osnovana su za njegove potrebe. Firma Pro tent se čak i nalazi na adresi termoelektrane TENT, koja je u vlasništvu EPS-a.

Iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da „sindikati jesu skrenuli pažnju Ministarstvu da su ova (izdvojena) preduzeća u teškoj poziciji i da prvobitna zamisao da samostalno posluju jednostavno nije realizovana“.

Desetine radnika preduzeća Pro tenta, kako se podseća protestovali su ispred zgrade EPS-a u Beogradu, 13. aprila, ali o svom problemu nisu želeli da govore javno. Nezvanično su rekli da rade u EPS-u uglavnom kao elektromonteri preko izdvojene firme Pro tent i da su na protestu jer ih je formalni poslodavac poslao na prinudni odmor krajem marta 2021. godine.

Kako su tvrdili radnici njihove zarade su niže od zaposlenih u EPS-u koji rade isti posao elektromontera, a određeni deo tih radnika Pro Tenta bio je više godina radno angažovan u EPS-u na ugovorima o privremenim i povremenim poslovima.

Da su radnici ove firme angažovani u EPS-u potvrđuje i izveštaj Državnog revizora u kome piše da je EPS 2018. godine isplatio firmi Pro tent oko 2,5 milijardi dinara za angažovanje radnika u proizvodnim poslovnim procesima TENT-a.

Oko 6,8 milijardi dinara ovoj firmi je isplaćeno 2019. za održavanje higijene u poslovnom prostoru, kurirske usluge, pomoćne administrativne usluge.

RADNICI NAJSKUPLJE PLATILI CENU PANDEMIJE

EPS je 2018, između ostalog, drugoj firmi u državnom vlasništvu Kolubara uslugama iz Lazarevca isplatio oko 1,8 milijardi dinara za usluge fizičko-tehničkog obezbeđenja, transporta novca, vrednosnih i drugih pošiljki, a ugovore sa usluge obezbeđenja zaključivao je i sa firmom Kostolac usluge iz Kostolca.

Radnik.rs napominje da je tim ugovorima zajedničko to što se nije primenjivao Zakon o javnim nabavkama, odnosno EPS za te poslove nije raspisivao tender.

O tome postoji i mišljenje Uprave za javne nabavke koje kaže da EPS nije obavezan da raspisuje tender ako zaključuje ugovor sa firmom nad kojom država vrši nadzor, ako u toj firmi nema privatnog kapitala koji ima odlučujuć uticaj i ako firma više od 80 odsto svojih aktivnosti vrši radeći na EPS-ovim poslovima.

Ovaj način radnog angažovanja omogućava poslodavcima da angažuju radnike, a da prema njima nemaju obaveza jer EPS nema zaključen ugovor sa radnicima, već samo sa firmom za pružanje usluga koja je njihov poslodavac i razlikuje se od zapošljavanja preko agencije i ono nije obuhvaćeno Zakonom o agencijskom zapošljavanju.

Taj zakon inače propisuje da agencijski radnik koji radi kao iznajmljeni radnik kod drugog poslodavca ima iste uslove rada i platu kao poslodavčev radnik.

Agencijski radnici, kako se dodaje, po zakonu moraju da budu angažovani na osnovu ugovora o radu, dok radnici koji rade za firme koje pružaju usluge mogu da imaju i ugovor o privremenim i povremenim poslovima i da rade bez prava na bolovanje i godišnji odmor.

„Ono što je posebno sporno u vezi sa ugovorima EPS-a i spomenutih firmi je to što su ove firme bile deo EPS-a i sada su u velikoj meri zavisne od ovog preduzeća, pa je nejasno koji je smisao njihovog izdvajanja“, navodi Radnik.rs.

POSLOVANJE ELEKTRO-PRIVREDE SRBIJE: MONOPOL, A PRAVI GUBITKE

Firma Pro tent postoji od 2003. godine i nastao je kao jedno od preduzeća u postupku restrukturiranja EPS-a, ali nije u njegovom vlasništvu, već je u 100 odsto vlasništvu države Srbije kojoj su preneta osnivačka prava 2005. godine.

Prema istom izveštaju revizora, najveći kupac usluga tog preduzeća je upravo EPS.

Pro tent je 31.12.2020. imao 6.314 radnika dok je EPS prosečno tokom 2019. godine imao 24.966 zaposlenih, a drugo preduzeće o kome je reč, Kolubara usluge, ima oko 1.600 zaposlenih.

Ovo inače kako se dodaje nije jedini slučaj da se radnici angažuju u javnim preduzećima preko izdvojenih firmi.

Tako je firma Telus koja je osnovana 2005. godine preuzela zaposlene koji su radili na poslovima obezbeđenja i održavanja higijene u Telekomu Srbija i Pošti Srbije da bi istim tim firmama sada prodavala usluge tih radnika preko tendera.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.