Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ nabavlja opremu za potrebe proizvodnje vakcine protiv zarazne bolesti COVID-19. Vrednost opreme koja se nabavlja procenjuje se na 424,4 miliona dinara (oko 3,6 miliona evra) bez PDV-a, što je 509 miliona dinara (oko 4,3 miliona evra) sa PDV-om.
„Torlak“ u okviru aktuelne javne nabavke kupuje Chiller (rashladnu mašinu), platformu za transport materijala i poluproizvoda, integrisanu liniju za pakovanje, generator internog gasa (azota), mašine za vizeulenu inspekciju, proveru integriteta ampula i za serijalizaciju.
TORLAK ISPITUJE IZGRADNJU NOVIH KAPACITETA ZA PROIZVODNJU VAKCINAU cenu nabavke svih proizvoda uključena je i njihova instalacija, a javna nabavka je otvorena za sve ponude.
U tenderskoj dokumentaciji nije navedeno za proizvodnju koje vakcine se nabavlja operma, ali je „Torlak“ od sredine maja u nekoliko navrata već nabavljao opremu za proizvodnju vakcine protiv korone gde se eksplicitno navodilo da se radi o Sputnik V vakcini.
Do sada je u nabavku opreme za proizvodnju ruske vakcine uloženo 116 miliona dinara (oko 988.000 evra) koji su potrošeni na nabavku i ugradnju alata za punjenje u bočicu, mašine za etiketiranje ampula, ambalaže, filtere i štampani materijal.
Sve dosadašnje nabavke opreme za proizvodnju vakcine protiv korone bile su sprovedene u okviru pregovaračkog postupka bez objavljivanja javnog poziva, a posao su dobile firme Hemtek Lab, Biotest, Euromedicina i Yu-label.
Za pojedine stavke u okviru sprovedenih javnih nabavki nije bilo ponuđača ili su sve ponude bile neprihvatljive, pa se može očekivati da će u narednom periodu biti ponovo raspisane nabavku kutija, gumenih zapušača, aluminijuskih kapica i štampanja uputstva za vakcinu.
REVAKCINA „SPUTNJIKA“ MOŽE DA SE PRIMI I NAKON TRI MESECAPre početka nabavke opreme, „Torlak“ je konsultantskoj kući KPMG platio 7,7 miliona dinara za sprovođenje studije opravdanosti za izgradnju kapaciteta za proizvodnju vakcina.
U obrazloženju sprovedenih pregovaračkih postupaka navodi se da je radna grupa za vođenje „pregovora sa potencijalnim partnerima u razvoju i primeni imunoloških lekova za zaraznu bolest COVID-19“ razmatrala mogućnost da „Institut počne sa proizvodnjom vakcine protiv zarazne bolesti COVID-19, te je predložila Vladi da uloži finansijska sredstva u jačanje kapaciteta Instituta (proizvodnog programa i infrastrukture)“.
Vlada je zatim donela Zaključak kojim je dala saglasnoti da Institut nabavi neophodne usluge i opremu neophodnu za proces proizvodnje vakcine u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, a za šta su obezbeđena sredstva u budžetu, dodaje se u obrazloženju.
Institut „Torlak“ je nakon toga sa ruskim partnerima „Human Vaccine Limited Liability Company“ i „GENERIUM Joint-Stock Company“ zaključio Ugovor o transferu tehnologije za potrebe proizvodnje predmetne vakcine.
Katarina Baletić