Cake news Recepti

21.11.2023. 09:53

Autor: Ivana Pavlović

Moravski rolat  

Ilustracija Paola Felix Meza

Moravski rolat ili Moravski koridor je baš skup kolač. Cena mu je rasla, od prve procene koju su pre desetak godina dali Kinezi, do danas, kad je, istine radi, i inflacija dodatno povećala troškove izgradnje. Iako put nije još gotov, sigurno će ga voleti svi koji žive na potezu od Kruševca do Čačka.

Za projekat Moravskog koridora Srbija za sada ima dva potvrđena kredita:

 Jedan od 431,7 miliona evra.

Drugi u iznosu do 500 miliona evra.

Sklopljen je i treći ugovor o kreditu – 700 miliona evra

………………………………………

Da saberemo, više od 1,6 milijardi evra Vlada planira da potroši na ovaj auto-put, a finansiraće ga iz kredita kod stranih komercijalnih banaka.

Moravski koridor od Pojata do Preljine povezuje centralne delove Srbije sa dva najvažnija putna pravca, Koridorom 10 i 11.

Ukupna dužina koridora iznosi 112 kilometara i obuhvata tri deonice Pojate-Кruševac (27,8 kilometara), Кruševac – Adrani (53,8 kilometara), Adrani-Preljina (30,6 kilometara).

Moravski kordior se najavljuje kao prva „pametna“ saobraćajnica u zemlji, sa kompletnom optičkom infrastrukturom.

Što je ovaj put zanimljiv?

Zato što je u leto leto 2019. godine donet  Zakon o posebnim postupcima  izgradnje infrastrukturnog koridora autoputa E-761, deonica Pojate-Preljina, a iste godine  Vlada je usvojila Odluku kojom je za strateškog partnera izabran američko -turski konzorcijum Bechtel – Enka.

Tim zakonom je ovaj projekat proglašen projektom od posebnog značaja što znači da ove firme nisu pobedile na konkursu sa najboljom ponudom, već ih je Vlada Srbije direktno izabrala u pregovorima iza zatvorenih vrata.

SASTOJCI

Sastojci za Moravski rolat

Za Moravski koridor se pre 10 godina, takođe iza zatvorenih vrata, razgovaralo sa Kinezima i kineske kompanije su rekle da bi mogao da košta 500 miliona evra.

Onda je 2019. procenjeno da će koštati 745 miliona evra plus 20% za „nepredviđene troškove“ što je značilo da će koštati 900, uz obrazloženje da su skupi radovi oko regulacije rečnog toka Morave.

Kao što vidite, izgleda da će koštati skoro duplo više.

Zašto ovo napominjemo? Da je Srbija tražila ponude na otvorenom tenderu, gde bi mogli da se prijave svi zainteresovani, možda bi ponuda bila niža što znači da bi država morala manje da se zaduži i buduće generacije građana Srbije bi vraćale manji kredit.

Ako želite recept za dobar čokoladni rolat, mi smo pravili ovaj u nastavku.

Čokoladni rolat

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.