Šeherezada torta ili ko još voli bajke
Iako to nije slučaj, Šeherezada torta bi mogla da bude naša nacionalna torta, s obzirom na količinu priča i bajki koje svakodnevno slušamo. Ova torta nosi ime po glavnoj junakinji uvodne priče u bajkama iz “...
Ovo je omiljeni kolač gotovo svakog političara. Kuvara ovog kolača ili demagoga prepoznajete tako što su mu puna usta naroda.
U teoriji, demagoga često zovu i populista. Iako demagozi svi liče jedni na druge, nema dva ista demagoga.
Demagogija predstavlja oblik govora čije su karakteristike neodređenost, nedostatak argumentacije i laskanje.
SASTOJCI
Demagog ističe da su oni koji ga podržavaju hrabri, jaki i lepi. Nasuprot su oni DRUGI – uglavnom politička i kulturna elita, kao i politički protivnici koji su po pravilu krivi za sve probleme u društvu.
Ovaj sukob je potpuno lažan i stavlja na suprotstavljene strane narod koji ima „zdrav razum“ i tzv. „elite“ koje navodno lažu i podrivaju državu.
Demagog je, naravno, u taboru naroda. On je autentični predstavnik naroda koji razume sve njegove muke i saoseća sa problemima malog običnog čoveka, iako se mnogi demagozi u stvari na vlasti obogate i žive u daleko većem luksuzu od prosečnog građanina.
Demagog vozi na vašim emocijama, a ne na argumentima. Demagog se poziva na osećanja, intuiciju, a ne na činjenice. U demagogiji se odbacuje kao vrednost traganje za istinom.
Demagogija naročito dobro uspeva u vreme velikih kriza.
INSPIRACIJA ZA KOLAČ
„Nemam ja protiv da ljudi potroše svoj novac, ali radi kad te narod bira. Mene je narod birao i narod me plaća, zato ja ne idem na odmor. Mene je sramota kada vidim praznu salu, ja kad dođem u Skupštinu 13 sati sedim i ne idem ni u toalet.“ (Aleksandar Vučić, TV Happy, 17. februar 2020).
„Najbolje da ne radimo ništa, a da plate budu velike. Ne mislim da je to realno i nikada nisam voleo da obmanjujem narod, takve odluke ne treba da donosimo“, predsednik Vučić na pitanje o zabrani rada nedeljom u marketima. (23. januar 2020, 021.rs)
Mi smo u naš narodni kolač stavili maline.
Nova ekonomija detaljno prati probleme malinara i hladnjačara koji su kulminirali jer je prošle godine malinarima obećana visoka otkupna cena i do 600 dinara po kilogramu. Cena po kojoj hladnjače izvoze malinu kasnije je značajno pala. Malinari traže od hladnjača da im isplate obećenu cenu, ali male hladnjače, koje često imaju i svoje zasade maline, nemaju novac. U međuvremenu, kreće nova sezona, i jedni i drugi su se zadužili ranije za kupovinu opreme i podizanje zasada, a trošokvi proizvodnje su poskupeli.
A sad nešto stvarno ukusno. Ako želite pravi recept za ovaj ukusni kolač koji vole i deca i odrasli, kliknite OVDE.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Iako to nije slučaj, Šeherezada torta bi mogla da bude naša nacionalna torta, s obzirom na količinu priča i bajki koje svakodnevno slušamo. Ova torta nosi ime po glavnoj junakinji uvodne priče u bajkama iz “...
Njeno veličanstvo krofna. Da, bićemu subjektivni ovde. Bilo da su u pitanju obične domaće, one rumene, vazdušaste i posute prah-šećerom ili napunjene marlemadom ili pričamo o onim kupovnim, neko bi rekao i h...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE