Ovo je omiljeni kolač gotovo svakog političara. Kuvara ovog kolača ili demagoga prepoznajete tako što su mu puna usta naroda.
U teoriji, demagoga često zovu i populista. Iako demagozi svi liče jedni na druge, nema dva ista demagoga.
Demagogija predstavlja oblik govora čije su karakteristike neodređenost, nedostatak argumentacije i laskanje.
SASTOJCI
Sastojci za narodni kolač
Demagog ističe da su oni koji ga podržavaju hrabri, jaki i lepi. Nasuprot su oni DRUGI – uglavnom politička i kulturna elita, kao i politički protivnici koji su po pravilu krivi za sve probleme u društvu.
Ovaj sukob je potpuno lažan i stavlja na suprotstavljene strane narod koji ima „zdrav razum“ i tzv. „elite“ koje navodno lažu i podrivaju državu.
Demagog je, naravno, u taboru naroda. On je autentični predstavnik naroda koji razume sve njegove muke i saoseća sa problemima malog običnog čoveka, iako se mnogi demagozi u stvari na vlasti obogate i žive u daleko većem luksuzu od prosečnog građanina.
Demagog vozi na vašim emocijama, a ne na argumentima. Demagog se poziva na osećanja, intuiciju, a ne na činjenice. U demagogiji se odbacuje kao vrednost traganje za istinom.
Demagogija naročito dobro uspeva u vreme velikih kriza.
Saveti kako da prepoznate demagoga
INSPIRACIJA ZA KOLAČ
„Nemam ja protiv da ljudi potroše svoj novac, ali radi kad te narod bira. Mene je narod birao i narod me plaća, zato ja ne idem na odmor. Mene je sramota kada vidim praznu salu, ja kad dođem u Skupštinu 13 sati sedim i ne idem ni u toalet.“ (Aleksandar Vučić, TV Happy, 17. februar 2020).
„Najbolje da ne radimo ništa, a da plate budu velike. Ne mislim da je to realno i nikada nisam voleo da obmanjujem narod, takve odluke ne treba da donosimo“, predsednik Vučić na pitanje o zabrani rada nedeljom u marketima. (23. januar 2020, 021.rs)
Mi smo u naš narodni kolač stavili maline.
Maline su često sastojak u demagoških izjavama.
Nova ekonomija detaljno prati probleme malinara i hladnjačara koji su kulminirali jer je prošle godine malinarima obećana visoka otkupna cena i do 600 dinara po kilogramu. Cena po kojoj hladnjače izvoze malinu kasnije je značajno pala. Malinari traže od hladnjača da im isplate obećenu cenu, ali male hladnjače, koje često imaju i svoje zasade maline, nemaju novac. U međuvremenu, kreće nova sezona, i jedni i drugi su se zadužili ranije za kupovinu opreme i podizanje zasada, a trošokvi proizvodnje su poskupeli.
A sad nešto stvarno ukusno. Ako želite pravi recept za ovaj ukusni kolač koji vole i deca i odrasli, kliknite OVDE.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Ko širi sve te lažne vesti i odlakle kreće? Od društvenih mreža i nas samih koji smo nešto čuli, pa poželeli da to kažemo svima ili od tabloida? Zašto ozbiljni profesionalni mediji sve više nasedaju na nepro...
Đurđic, Aranđelovdan, Sveti Alimpije, Vavedenje, Nikoljdan…Da li svalite ili idete u goste? Ako slavite, kako finansirate slavku trpezu? Ako morate da pozajmite, od familije, prijatelja ili banke, znači da s...
Moravski rolat ili Moravski koridor je baš skup kolač. Cena mu je rasla, od prve procene koju su pre desetak godina dali Kinezi, do danas, kad je, istine radi, i inflacija dodatno povećala troškove izgradn...
Slučaj parizer je pokazao da je predsednik Aleksandar Vučić lider u regionu po spremnosti da odglumi i ode korak dalje u predstavljanju svojih politika. I drugi su takođe predstavljali programe za kontrolu...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost