Klimatska kapsula je naučno-umetnički projekat Centra za promociju nauke (CPN) koji opisuje apokaliptični scenario u 2057. godini. Svrha tog projekta je da se ukaže na poguban uticaj klimatskih promena.
Kapsula opisuje šta bi se desilo i ono šta će se sigurno desiti ukoliko se ne preduzme ništa u borbi protiv klimatskih promena, rekla je za Novu ekonomiju Irena Volarev iz Centra za promociju nauke (CPN), koja u toj instituciji radi kao saavetnik za međunarodnu saradnju.
„Kapsula se sastoji iz videa koji opisuje taj apokaliptički scenario. Ispred njega je umetnička figura koja je nalik čoveku, spava i diše, a video nam takođe opisuje i narativ tog scenarija 2057. godine i opisuje kako se čovek oseća u toj godini“, dodaje Volarev, sa kojom smo razgovarali na Sajmu zelenih ideja, projekata i inovacija.
Kako dodaje, čovek ne može da radi, diše i da ne može da radi stvari u prirodi koje je radio pre 20 godina, zbog svih efekata klimatskih promena.
Inače lokacija koja se pominje u filmu je plaža na ostrvu Lido, koje se nalazi na reci Dunav kod Zemuna.
„Kapsula nam nudi jedno intenzivno iskustvo, unutra je i inače toplije jer su naučnici rekli da će u budućnosti biti toplije, da će se temperatura pojačavati, d aće se povećavati nivo mora, kapsula je spoj nauke i umetnosti“, dodaje Volarev.
Priča iz budućnosti dnosi iskustvo čoveka koji se „odmara“ na plaži Lido na DunavuFoto: Nova ekonomija/Čedomir Savković
Prema njenim rečima, cilj tog projekta je da se osvestimo i da preduzmemo klimatsku akciju, kao i da čim pre sprečimo „našu vrlo verovatnu mogućnost“.
Volarev kaže i da je sprečavanje klimatskih promena veliko pitanje.
„Ja kao neko ko se bavi šumarstvom mogu da gajim šume, sadim drveće, da se bavim održanjem tih šuma, promocijom šumarstva“, dodaje sagovornica našeg portala.
Ona podseća i da u oblasti politike, oblasti gde takođe može mnogo da se uradi, postoje brojni sporazumi koji brojne zemlje da sprovode svoje politike i da samim tim podrže klimatsku akciju.
„Mi svi možemo da se bavimo svojom ishranom, da kupujemo pametno, razdvajamo otpad, ne bacamo ga po ulici, šumi, da štedimo vodu, struju, gledamo kako putujemo, da možda možemo otići na posao biciklom umesto kolima, ili autobusom“, dodaje Volarev.
Ona napominje i da sistem mora korenito da se promeni kako bi se sačuvala planeta, smanjile emisije gasova sa efektima staklene bašte.
Jedna od poruka filma koji se prikazuje u Klimatskoj kapsuli CPN-a je da bi ljudi zbog svog komfora mogli da ugroze budućnost životne sredine svoje dece.
Vremenska kapsula nastala je tokom projekta EkOtisak, a premijerno je prikazana prošlog jula, u okviru programa Evropske prestonice kulture – Novi Sad 2022.
Reprezentativni prosvetni sindikati zatražili su od poslaničkih grupa u Skupštini Srbije da ulože amandmane na Predlog zakona o državnom budžetu za 2025. godinu kako bi se sproveo protokol Vlade i sindikata ...
Start-up Vulcan Energy (Vulkan) započeće veliku industrijsku proizvodnju litijum hidroksida u Nemačkoj 2027. godine, dve godine kasnije nego što je prvobitno planirano, saopštila je kompanija u petak kada j...
Nakon ponovnog pokretanja proizvodnje u ograničenom kapacitetu, kompanija Bambi odlučila je da prve proizvedene količine Plazme pokloni deci u predškolskim ustanovama širom Srbije. Inicijativa se realizuje k...
Evropska unija danas je kaznila kompaniju Meta u čijoj se vlasništvu nalazi Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog onoga što su nazvali "zloupotrebljivim praksama" koje uključuju poslovanje sa malim oglasima na mr...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok