
Najbolje kripto menjačnice
Trgovanje kriptovalutama je u Srbiji i svetu postalo veoma popularno poslednjih godina. Kako trgovanje kriptovalutama nosi sa sobom određeni rizik, mnogi se pitaju koje su to najbolje kripto menjačnice u sve...
U današnjem digitalnom svetu sigurnost naših telefona je postala jedna od glavnih tema o kojima moramo da razmišljamo. Vidimo da postoje mnoge opasne aplikacije na telefonu koje mogu predstavljati ozbiljnu opasnost za našu privatnost i bezbednost.
Naizgled bezazelne i skrivene iza funkcionalnosti koje nam olakšavaju život, zapravo mnoge od njih sadrže malvere koji prikupljaju naše podatke bez našeg znanja. Pročitajte koje su to aplikacije kojih treba da se rešite odmah.
Najčešće pretnje na mobilnim telefonima su aplikacije koje ugrožavaju sajber bezbednost korisnika. Od malicioznih aplikacija koje prikupljaju vaše podatke bez dozvole, špijunskih softvera koji prate vaše aktivnosti, do zlonamernih ransomvera koji mogu zaključati vaš telefon i tražiti otkup.
Pored ovih česte su i takozvane fišing pretnje putem lažnih SMS poruka i mejlova, koje mogu prevariti korisnike da daju osetljive podatke poput lozinki i podataka o kreditnim karticama.
Postoje mnoge opasne aplikacije koje mogu ugroziti vašu sajber bezbednost na razne načine. Iako Google prodavnica za aplikacije poseduje mnoge sigurnosne mehanizme kako bi povećala našu bezbednost, neke aplikacije uspevaju da zaobiću filtere koje je Gugl podesio i da završe u prodavnici spremne za preuzimanje. Najbolji način da se zaštitite jeste da se sami raspitate koje su to opasne aplikacije i da ih izbegavate.
Aplikacije za čišćenje uređaja često obećavaju optimizaciju uređaja i brisanje fajlova, ali često sadrže advere (adware), trojance ili druge vrste malvera (malware) koji mogu ugroziti našu bezbednost. Jedan od primera ovakvih aplikacija jeste aplikacija Super Klin (Super Clean).
Ovu i slične zlonamerne aplikacije ćete prepoznati po tome što traže prekomerne dozvole, pristup vašoj lokaciji, kontaktima i porukama, što im nije potrebno za osnovnu funkcionalnost.
Takođe, ove aplikacije obiluju iskačućim prozorima i reklamama. Njihova glavna svrha često nije optimizacija telefona nego prikupljanje podataka i ostvarivanje prihoda kroz reklame.
Da biste izbegli ovakve aplikacije najbolje je da koristite aplikacije za čišćenje uređaja koji vaš proizvođač telefona sugeriše.
Ove aplikacije su jedne od najopasnijih jer mogu tajno snimati razgovore, ekran i tastaturu, prikupljajući tako važne informacije poput lozinki i podataka o bankovnim računima. Najpoznatija ovakva aplikacija je Qrecorder, koja je povezana sa širenjem zlonamernog trojanca.
Druge ovakve aplikacije ćete prepoznati po tome što traže dozvolu za rad u pozadini kada aplikacija nije uključena, kao i pristup snimanju zvuka i fajlova kada to nije neophodno.
Aplikacije sa nesigurnim vezama koriste nešifrovane protokole koji omogućavaju trećim stranama da preusmere i preuzmu vaše podatke.
Ove aplikacije često dolaze sa negativnim recenzijama korisnika koje upućuju na probleme poput grešaka u radu, prekomernu upotrebu reklama i druge bezbednosne rizike.
Prepoznaćete ih po tome što ove aplikacije ne koriste HTTPS protokole, nemaju jasno definisanu politiku privatnosti i zahtevaju pristup vašim podacima bez da je to potrebno za njihov rad.
Iako aplikacije za reprodukciju muzike same po sebi nisu opasne, neke pak mogu biti jako štetne za vašu bezbednost. Jedan primer takve aplikacije jeste FildoMusic, koja je prepoznata kao opasna jer sadrži advere i skrivene funkcije za prikupljanje podataka.
Ove aplikacije nemaju jasnu definisanu politiku privatnosti i imaju mnoštvo reklama koje mogu korisnike usmeriti na opasne sajtove. Često traže dozvolu za pristup medijskim fajlovima i internetu, čak i kad im to nije potrebno za osnovnu funkciju.
Aplikacije za preuzimanje video sadržaja često koriste štetne malvere i nesigurne veze za preuzimanje sadržaja, što sve može dovesti vaš mobilni uređaj u opasnost. Ove aplikacije se obično preuzimaju van zvaničnih internet prodavnica i takođe nemaju jasno definisanu politiku privatnosti.
Traže pristup fajlovima i kontaktima bez adekvatnog objašnjenja. Umesto ovih aplikacija savetuje se da se koriste pouzdane platfome za puštanje video zapisa koje poštuju vašu privatnost.
Foto: Focal Foto, FlickrFlickr
Ukoliko sumnjate da imate opasne aplikacije na svom telefonu potrebno je da ih prvo prepoznate, a potom i izbrišete. Takođe, možete ubaciti svoj telefon u sigurni mod (safe mode) što će onemogućiti dalji rad svih opasnih aplikacija. Evo kako da u nekoliko koraka izbrišete opasne aplikacije sa telefona:
Na androidu:
Skidanje administrativne privilegije:
Brisanje aplikacija na iOS uređajima je manje komplikovano – potrebno je samo da držite ikonicu aplikacije dok se ne pojavi opcija „uklanjanje aplikacije“ i potvrdite njeno uklanjanje.
Za bolju bezbednost telefona koristite jake lozinke ili biometrijsku zaštitu i redovno ažurirajte softver na telefonu kako bi imao najnovije alate za borbu protiv štetnih programa. Instalirajte aplikacije samo sa proverenih prodavnica i obavezno čitajte recenzije i ocene korisnika kako biste izbegli neke štetne programe. Ukoliko imate neku aplikaciju koju niste vi instalirali, odmah je izbrišite i, po mogućstvu, vratite telefon na fabrička podešavanja.
Takođe, izbegavajte korišćenje javnih Wi-Fi mreža i isključite Bluetooth i NFC kada ih ne koristite. Za komunikaciju koristite šifrovane aplikacije poput Vacapa (WhatsApp) ili Signala, a linkove pre otvaranja obavezno provetite kako ne biste naišli na neki virus. Redovno pravite rezervne kopije podataka i omugućite funkcije za praćenje i daljinsko zaključavanje telefona kako biste se zaštitili ukoliko telefon izgubite ili vam on bude u kraden.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Trgovanje kriptovalutama je u Srbiji i svetu postalo veoma popularno poslednjih godina. Kako trgovanje kriptovalutama nosi sa sobom određeni rizik, mnogi se pitaju koje su to najbolje kripto menjačnice u sve...
Kineska kompanija CATL (China’s Contemporary Amperex Technology), najveći svetski proizvođač baterija za električna vozila, predstavila je nadograđenu bateriju za koju kaže da obećava još veći domet od ko...
Dok se cene usluga i proizvoda na tržištu sve češće menjaju i po nekoliko puta godišnje uprkos važećim ugovornim obavezama, A1 Srbija svojim korisnicima pruža stabilnost i sigurnost. Svi novi i postojeći kor...
Podaci Narodne banke Srbije pokazuju da je tokom 2024. goddine obavljeno rekordnih 82,4 miliona internet kupovina u Srbiji, 225.000 svakog dana, što je povećanje od 39,2 odsto u odnosu na prethodnu godinu. M...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVEОбавештења