Jugoslovenska kinoteka će od 8. do 10. oktobra ugostiti učesnike Četvrtog međunarodnog kongresa „Održiva arhitektura – energetska efikasnost“, saopštili su organizatori na konferenciji za medije u Privrednoj komori Srbije (PKS). U skladu sa aktuelnim trendovima, glavna tema tog kongresa biće primena održive cirkularne ekonomije u arhitekturi i građevini.
Predsednik organizatora Kongresa arhitekta Vladimir Lovrić podseća da je u današnje vreme neophodno primeniti principe cirkularne ekonomije jer ona podrazumeva korišćenje već iskorišćenih materijala, kroz proces reciklaže.
Lovrić naglašava da će arhitektura koja koristi obnovljive resurse biti održiva i na principima energetske efikasnosti.
On dodaje i da su tokom 20. veka pravljene brojne greške u naučnim dostignućima jer se malo vodilo računa o primeni principa cirkularne ekonomije, koji uvažavaju očuvanje životne sredine.
„Sva naučna saznanja do kojih se bude došlo tokom 21. veka neće biti dovoljna da se isprave greške ljudske civilizacije koje su napravljene tokom 20. veka. Zbog toga se već nalazimo pred primetnim klimatskim promenama“, napominje predstavnik Kongresa arhitekata.
On kaže i da je arhitektura postala veliki zagađivač, zbog čega treba težiti upotrebi prirodniuh materijala, primeni klasičnih sistema gradnje i upotrebi obnovljivih izvora energije.
Beton obrisao istoriju na Kalemegdanu
Arhitektura u Čileu: Izgled krova prati oblik morskih talasa
Tradicija i moderno u mozaiku novog Dorćola„Održivost treba da bude osnova kako bi buduće generacije koriste iste izvore energije koje i mi koristimo. Ceo svet postaje jedan grad, oni se spajaju u jednu džinovsku košnicu. Pravo pitanje koje danas treba postaviti glasi na koji način mali čovek može da istupi iz tog sistema“, dodaje Lovrić.
Prema njegovim rečima, Kongres arhitekata ove godine okuplja ekipu od deset predavača koji će govoriti o ekološkom i održivom pristupu u arhitekturi, o povratku prirodi, pitanjem sa kojim se čovečanstvo posebno suočava tokom aktuelne pandemije korona virusa.
Zoran Abadić, sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu smatra da treba temeljno preispitati trenutni koncept izgradnje „glomaznih i energetski neefikasnih objekata“.
U skladu sa tim određena je i tema konkursa za najbolje radove mladih arhitekata koji se održava tokom Kongresa arhitekata. Kao glavni zadatak budućim stručnjacima određeno je kreiranje što manjih, multifunkcionalnih objekata, koji štede energiju.
„Sama tema kongresa je izvanredna i trebalo bi je više promovisati, došlo je i vreme za ozbiljnije delovanje zelenih pokreta i političkih stranaka“, ocenio je karikaturista i saradnik časopisa Eko kuća, Jugoslav Vlahović.
On kaže da su ilustratori i dizajneri u „drugom planu“ u oblasti arhitekture, ali da joj daju veliki doprinos slanjem važnih popruka u svojim radovima.
Organizatori Kongresa su Udruženje EKOKULT+ i magazin Eko kuća. Stanovanje i graditeljstvo, kao oblasti ljudskog delovanja, generišu 30 odsto otpada na globalnom nivou, pa je od velike važnosti da taj sektor u budućnosti bude održiv i ekološki odgovoran.