Srbija

10.09.2021. 15:29

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Divlje deponije na Paliluli i Voždovcu mapiraće se iz vazduha

Grad Beograd traži firmu za mapiranje divljih deponija, iz vazduha, u opštinama Palilula i Vožodvac.Plan je da se lociraju divlje deponije i izvrši analiza njihovog stanja kako bi se formirala baza podataka. Sekretarijat ...

FOTO: Bernard Spragg, Wikimedia

Srbija

10.09.2021. 15:29

Grad Beograd traži firmu za mapiranje divljih deponija, iz vazduha, u opštinama Palilula i Vožodvac.

Plan je da se lociraju divlje deponije i izvrši analiza njihovog stanja kako bi se formirala baza podataka. 

Sekretarijat za zaštitu životne sredine raspisao je javnu nabavku za izradu projekta „Mapiranje divljih deponija iz vazduha na teritoriji GO Palilula i GO Voždovac“. Procenjena vrednost javne nabavke je 1,8 miliona dinara. 

Zadatak je lociranje i analiza stanja divljih deponija na teritoriji Palilule i Voždovca, u cilju formiranja dinamičke baze podataka za praćenje statusa divljih deponija i koja će biti povezana na GIS. Baza podataka bi trebalo u realnom vremenu da se osvežava sa novim podacima koji se dobijaju od bespilotnog sistema. 

Jedan od zahteva za ponuđače je i da u bespilotnoj letelici u vazduhu – dronu, mora biti instaliran elektronski uređaj koji omogućava praćenje i određivanje lokacija divljih deponija. 

Crni dim noćas gušio Beograđane, građanima rekli prskaju komarce
Na računima Infostana ubuduće i firma čija deponija se zapalila u Vinči

Naručilac traži da se koristi najsavremeniji sistem praćenja objekata, GPS moduli sa implementiranim algoritmima za povećanje preciznosti za što tačnije lociranje objekta-deponija. Sistem mapiranja treba i da poseduje mogućnost biranja najkraćih putanja do lociranih divljih deponija. 

Prikupljene informacije o poziciji drona će se prikazivati na elektronskim mapama putem interneta ili specijalizovanih softvera, piše u dokumentaciji. 

Prema izveštaju Agencije za za zaštitu životne sredine iz 2020. godine, podatke o divljim deponijama je dostavilo 131 jedinica lokalnih samouprava i izvestilo postojanje ukupno 2305 divljih deponija u Srbiji. 

Na divlja smetlišta, van kontrole opštinskih javnih komunalnih preduzeća, baca se oko 20 odsto generisanog komunalnog otpada u Srbiji, piše u Izveštaju. Većina smetlišta se formira u seoskim sredinama, a često se formiraju duž saobraćajnica u putnom pojasu.

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.