Srbija

10.07.2023. 14:45

Nova ekonomija, Saopštenje

Autor: Olivera Bojić

Preduzetnicama uskoro ista prava tokom trudničkog i porodiljskog

Umesto mama preduzetnica očevi će moći na porodiljsko prema izmenama zakona

Foto: Nova ekonomija

Srbija

10.07.2023. 14:45

Preduzetnice će uskoro imati ista prava kao i žene u radnom odnosu prilikom otvaranja trudničkog i porodiljskog bolovanja, u trajanju od dve godine, predviđeno je izmenama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom.

Usvajanje zakona se očekuje u narednih nekoliko dana, najavljeno je u saopštenju Vlade Srbije.

Udruženje „Mame su zakon“ bilo je deo Radne grupe koja je radila na novom zakonu, a predsednica udruženja Tatjana Macura za Novu ekonomiju kaže da je prva izmena da partneri preduzetnica mogu preuzeti odsustvo nakon što beba napuni tri meseca.

To je značajno zbog toga što veliki broj žena koje samostalno obavljaju delatnost, pored želje da budu majke, imaju želju i da im posao opstane, što je posebno izraženo u uslužnim delatnostima koje obavljaju stomatološkinje, programerke, kozmetičarke, knjigovođe, frizerke…

„Ova izmena im to omogućava, brigu o bebi preuzeće partner, a one će se vratiti poslu i zadržati klijente. Druga izmena je u skladu sa odlukom Ustavnog suda iz decembra meseca (stupila na snagu u junu), a zbog takve odluke će i preduzetnicama i ženama na fleksibilnim ugovorima biti omogućeno da primaju pripadajuće naknade dve godine nakon što rode treće i svako sledeće dete“, kaže Macura.

Udruženje „Mame su zakon“ trenutno traži i od ministarke zdravlja, Danice Grujičić da odobri izmenu jednog člana Zakona o zdravstvenom osiguranju. Tom izmenom bi se omogućilo da trudnice preduzetnice dobijaju naknadu 100 odsto u slučaju da žele da im i tokom održavanja trudnoće posao ostane aktivan. Ovo pravo inače imaju žene na ugovoru o radu, dok preduzetnice u ovom trenutku primaju naknade od 50 odsto, podseća Macura.
„Postoje i druge izmene, ali ova je realno moguća da usvoji u kratkom roku“, kaže Macura.

Ministarka za brigu o porodici i demografiju u Vladi Srbije Darija Kisić izjavila je da je zaustavljen negativan trend novorođenih, ali da smo još daleko od potrebne stope fertiliteta.

Prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku, prošla godina donela je najveću stopu fertiliteta, odnosno broj živorođene dece po ženi u reproduktivnom periodu, od 2011. godine, navodi se u saopštenju Vlade.

Ministarka je podsetila na to da je u 2012. godini, finansijska podrška nakon rođenja prvog deteta bila 31.600 dinara, da je sada oko 350.000 dinara, za treće dete je 1,8 miliona, za četvrto 2,7 miliona dinara.

„Znači, za četvrto dete u ovom momentu mesečno se deset godina dobija oko 22.000 dinara i dva puta godišnje ove vrednosti usklađujemo sa potrošačkom korpom. Od sredine ovog meseca, to je već praktično za nekoliko dana, ove vrednosti će da budu nešto povećane“, najavila je ministarka.

Kisić je izjavila da za sada još uvek nema precizne podatke o povećanju iznosa roditeljskog dodatka, ali da se procenjuje da će biti veći za nekoliko hiljada dinara.

Ona je ukazala na to da je posle četiri decenije zaustavljen pad ukupnog broja novorođenih, ali da je za prostu reprodukciju, odnosno za održavanje broja stanovnika na sadašnjem nivou, potrebno da stopa fertiliteta bude 2,1, od koje smo još daleko.

Prema njenim rečima, 2011. godine ta stopa je bila 1,4 i sada su praktično ove vrednosti počele da rastu, tako da je prošle godine stopa bila 1,52, a sada je 1,63.

Raška oblast beleži vrednost veću od 2,1, a među opštinama i gradovima prednjače Tutin, Sjenica, Novi Pazar, Nova Crnja i Kostolac, rekla je Kisić, dodavši da je značajno veći broj novorođene dece nakon više decenija u Novom Sadu, kao i u beogradskim opštinama Voždovac, Zvezdara, Zemun, ali i u Kragujevcu i Aranđelovcu, navodi se u saopštenju Vlade.

Mame u Srbiji i dalje nemaju prava na svoj dinar

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.