Stručna grupa Vlade Srbije počela je sa izradom novog nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije. Udruženje Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije saopštilo je tim povodom da se rad na crno se neće smanjiti sve dok se porezi i doprinosi na zarade drastično ne smanje.
Rad Stručne grupe bi trebao da pojača nadzor nad sivom ekonomijom, unapredi poreski nadzor, fiskalno i administrativno rasterećenje privrede, kao i promociju legalnog poslovanja preduzetnika.
Udruženje Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije naglašava da podržava nameru države da uredi oblast poreza, ali naglašava da porezi i doprinosi na zarade sada iznose 60 odsto, ali i više.
Ocenjuje se da porezi i doprinosi moraju da budu u skladu sa godišnjim prosekom zarade, a ne sa zaradom od pojedinačnih poslova.
Naplata poreza prema njihovim rečima mora da se proširi i na neregistrovane subjekte koji predstavljaju nelojalnu konkurenciju i doprinose uništavanju onih privrednika koji legalno posluju.
KOLIKO VREDI „USMENI UGOVOR“ SA POSLODAVCEM?Takože Zaštitnik preduzetnika i privrednika napominje potrebno je sprečiti nelegalan protok robe na carini, krađu struje, goriva, cigareta koji se plasiraju na crno.
Takođe, kako se dodaje, treba zaustaviti malverzacije prilikom sprovođenja javnih nabavki, divlju gradnju i iznošenje novca iz zemlje bez naplate poreza na dobit, jer sve to pravi godišnju štetu u budžetu koja se kreće oko 12 milijardi evra.
Preduzetnicima i privrednicima sa domaćim kapitalom, kako se dodaje, treba obezbediti subvencije ili poreske kredite u jednakim iznosima koji se dodeljuju stranim investitorima.
„Očekujemo da Vlada posluša smernice domaćih preduzetnika i privrednika, da državni aparat počne da se ponaša kao partner domaćoj privredi i da sistem poreza i doprinosa bude kao što je u savremenim i naprednim državama – pravedan i progresivan“, dodaje se u saopštenju.
POREZ SE PLAĆA I ZA RUINIRANE KUĆE KOJE SE MNE KORISTE