Srbija

26.10.2022. 16:00

Nova ekonomija

Autor: Čedomir Savković

Protiv čega se tačno bune aktivisti na novosadskom Šodrošu?

Foto: Pxhere

Most slobode u Novom Sadu

Srbija

26.10.2022. 16:00

Organizacija Ekološki front Novi Sad, koja protestuje zbog radova na Šodrošu, odgovorila je na optužbe izvošača tih radova, kineske kompanije China Road and Bridge Corporation (CRBC).

Kompanija CRBC ranije je saopštila je da joj je, zbog protesta protesta na Šodrošu kod Novog Sada, između ostalog, ugrožen poslovni imidž.

Iz Ekološkog fronta Novi Sada kažu kako nije tačno da se oni bune protiv izgradnje mosta u Novom Sadu i koji bi navodno rešio saobraćajne gužve u gradu.

Objašnjavaju da je problem u tome što neki mediji isključivo o tome govore, dok zanemaruju prave konkretne probleme na koje ukazuju.

„Građani treba da znaju da je kompanija CRBC dobila građevinske i ostale potrebne dozvole za privremene radove na izgradnji mosta. Međutim, logički se postavlja pitanje na osnovu čega su dobili dozvole za privremene radove kada se ne zna kako treba da izgleda sam trajni most, osim da će biti od betona“, kaže za Novu ekonomiju, biolog Marko Šćiban.

On smatra da pripremni radovi za izgradnju mosta treba da budu prilagođeni izgradnji pravog mosta.

„To je kao da pripremate tortu i spremate orase, šećer, kakao, a da ne znate koju tortu pravite, da li je ona voćna torta ili čokoladna. Kako se dobija priprema za nešto za šta se ne zna kako će izgledati, koje će visine biti, gde će stubovi biti, kao i da li će na kraju uopšte biti građen“, dodaje sagovornik našeg portala.

Prema njegovim rečima sled stvari je urađen pogrešno, a sami radovi su počeli 18. oktobra, bez prisustva odgovornog licenciranog inženjera koji je trebalo da bude prisutan.

„Počeli su da rade i bez građevinske table, policija ih je štitila, a niko konkretno nije napadao niti ugrožavao njihove ljude. Loš imidž firme su uradili oni koji su nadležnima u CRBC rekli da počnu sa radovima i da je sve sređeno“, dodaje Šćiban.

On kaže i da su upravo nadležne institucije izazvale probleme firmi CRBC jer ih nisu naveli da stvari odrade kako treba.

„Naravno da Kinezi i kineska firma ne mogu da poznaju naše zakone bolje nego mi sami, niti to treba da bude tako. Sad se postavlja i pitanje zašto je Ministarstvo za zaštitu životne sredine u svom rešenju navelo da ne treba da se radi Studija procene uticaja na životnu sredinu na pripremne radove s obzirom da znamo da ona nije urađena ili nije objavljena ni za trajni most, a pod pripremne radove podrazumevaju i ekstremno invazivnu metodu „deminiranja“, kaže Šćiban.

Aktivisti brane Šodroš, tvrde da policija štiti privatne investitore

On podseća da je Strateška procena uticaja na životnu sredinu za takve objekte propisana zakonom.

Pored toga prema rečima našeg sagovornika, procena je potrebna i zbog toga što se na Šodrošu i vrhu Kameničke ade, kuda bi most trebalo da prođe, nalazi stanište zaštićenih i strogo zaštićenih vrsta prema Generalnom urbanističkom planu do 2030. godine, koji je potpisao sam gradonačelnik.

„Ne znamo tačno ni šta podrazumevaju pripremni radovi, jer u građevinskoj dozvoli piše kako se planiraju neki i pomoćni mostovi, znači ne jedan nego više, a za koje niko ne zna kako će da izgledaju, kao i da li bi i za njih trebalo da postoji neki projekat“, dodaje sagovornik Nove ekonomije.

Te nedoumice su kako naglašava, jasan osnov da se ljudi koji su na terenu bune zbog bespravne gradnje, iako je Građevinska inspekcija zabeležila problem samo u vezi sa oštećenom građevinskom tablom.

„Kada su počeli radovi 18. oktobra nije bilo ni table ni nadređeno lica, ni toaleta za radnike, niti plan gradilišta, razne sitne proceduralne stvari. Sve to policija, koju građani plaćaju, ne bi smela da obezbeđuje“, dodaje Šćiban.

On kaže i da je pitanje da li će celo područje biti izbetonirano, urbanizovano prema planovima GUP-a do 2030. godine (Generalni urbanistički plan) i prema Planu generalne regulacije za most u produžetku Bulevara Evrope:

„Reč je o raznim drugim radovima oduzimanja vodoplavne zone Dunava koji su problem, a ukoliko se dozvoli da se i most gradi bez odgovorajuće dokumentacije, to znači da sve ostalo može da se radi bez dokumentacije i da su na razne načine u gradu suspendovani brojni zakoni Republike Srbije“.

Kako naglašava, krši se i Arhuska konvencija koja podrazumeva učešće javnosti u odlukama i pravo građana da budu obavešteni o štetnim projektima po životnu sredinu, a posebno one koje obavljaju državne institucije koje plaćaju građani preko poreza:

„Konfliktne situacije nikome nisu potrebne, mi se nadamo da će se ovo rešiti na neki normalan način, za stolom i za opštu korist.“

Prema njegovom mišljenju postavlja se i pitanje da li smo uopšte u mogućnosti da plaćamo zajmove za sve te megalomanske projekte, uključujući i one koji se uzimaju za mosta na Šodrošu, ali i za izgradnju celokupnog Fruškogorskog koridora.

„Jer ako je sve to moguće i nevažno da bude poznato u javnosti, zašto onda odmah ne graditi i neki most uzvodno od Novog Sada?“, dodaje naš sagovornik.

ŠTA TVRDE IZVOĐAČI RADOVA NA ŠODROŠU?

Kako se navodi u saopštenju kineske kompanije CRBC, koje su preneli portali Blic i Mašina, nemili incidenti na Šodrošu za tu kompaniju, ali i zaposlene bili su posebno teški.

„Tokom demonstracija načinjena je velika materijalna šteta kompaniji CRBC, što se prvenstveno odnosi na oštećenja gradilišne ograde i gradilišne table. CRBC definiše odštetni zahtev koji ćemo podneti nadležnim organima i zahtevati da se sva lica koja su učestvovala u uništavanju imovine, kao i napadima na naše zaposlene, u najkraćem mogućem roku procesuiraju“, navodi se u saopštenju CRBC.

Nadležni iz te kompanije upozoravaju da će u slučaju svakog budućeg remećenja radova i eventualnu štetu biti primorani da odmah pokrenu odgovarajuće postupke pred nadležnim sudovima.

„Ukoliko do toga dođe, mi ćemo protiv svih lica voditi sudske postupke radi naplate potraživanja, ali i naplate štete za pretrpljeni strah i narušavanje poslovnog kredibiliteta naše kompanije iznošenjem neistina u javnost, a od nadležnih organa ćemo zahtevati podatke o svim licima koja ovu štetu i nanose na licu mesta“, dodaje se u saopštenju.

U CRBC kažu da su njihovi zaposleni tokom prethodnih dana bili izloženi nizu veoma neprijatnih situacija, kao i da imaju ozbiljnih problema sa početkom radova na izgradnji privremenih saobraćajnica.

Kako dodaju, protestanti ih u kontinuitetu ometaju rušeći gradilišnu ogradu i druge elemente.

„CRBC će učiniti sve što je u njenoj moći da, uprkos ometanjima demonstranata, ispoštuje ugovorene rokove, ali očekuje od nadležnih da garantuju bezbednost za njihove radnike, koji su pretrpeli niz pretnji i uvreda, koje su se u određenim situacijama mogle prerasti u nasilje“, poručuju iz CRBC.

Organizacija Ekološki front Novi Sad, na saopštenje kompanije CRBC odgovorila je posebnim saopštenjem koje može da se pronađe na SLEDEĆEM LINKU.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.