U Srbiju je stigao prvi kotigent leka protiv koronavirusa Pakslovid, objavilo je Ministarstvo zdravlja.
Agencija za lekove i medicinska sredstva je izdala uvoznu dozvolu za ovaj lek 21. januara 2022. godine, a kao korisnik leka je naveden Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović-Batut“. Prioizvođač leka je kompanija Pfizer Manufacturing iz Nemačke.
Promet PCR testova u Srbiji prošle godine najmanje 30 miliona evraU podacima o dozvoli piše da se radi o količini „5.000“, ali se ne precizira da li su u pitanju tablete ili kutije.
Pošto se lek ne nalazi na listi lekova sa dozvolom za promet, već mu je izdata samo uvozna dozvola, to znači da on ne može da se nađe u slobodnoj prodaji u apotekama već da ga je moguće dobiti samo na recept, odnosno u zdravstvenim ustanovama.
Evropska agencija za lekove je odobrila pakslovid za upotrebu 28. januara, odnosno nedelju dana nakon što je domaća Agencija izdala uvoznu dozvolu.
RFZO na opremu u pandemiji potrošio barem 520 miliona evraMinistarstvo ističe da je Srbija prva evrropska zemlja, nakon Velike Britanije, kojoj je isporučen ovaj lek „i to deset dana nakon što je EMA odobrila upotrenu i promet ovog leka“, piše u saopštenju.
Napominje se da je komisija Ministarstva zdravlja kojom predsedava prof. dr Goran Stevanović, direktor Klinike za infektivne bolesti, napravila distributivnu listu na osnovu koje će lek biti raspoređen po zdravstvenim ustanovama.
Lek pakslovid se sastoji od dve tablete – nirmatrelvira i ritonavira. Tablete se uzimaju zajedno, dva puta dnevno, a terapija traje pet dana. Preporuka je da se sa terapijom pakslovidom počne što pre nakon dijagnostikovane korone.
Kako se 2021. trošio novac u zdravstvu?Cene po kojima Srbija kupuje lekove i vakcine protiv korone, baš kao i testove i opremu, i dalje je tajna.
Međutim, Rojters je objavio su Sjedinjene Američke Države petodnevni tretman pakslovidom plaćanje 530 dolara, a molnupiravirom 700 dolara.
Koliku platu sada imaju lekari?