Srbija

Vlada Srbije preporučuje da iskoristite preostali deo godišnjeg odmora

Vlada Srbije donela je na predlog Ministarstva za rad zaključak kojim je preporučeno da zaposleni koji u toku vanrednog stanja svakodnevno obavljaju svoj posao od kuće, odnosno na daljinu, iskoriste preostali deo godišnjeg odmora za 2019. godinu u skladu sa zakonom, odnosno do 30. juna.U saopštenju se navodi da je poslodavcima koji u uslovima vanrednog stanja nisu u mogućnosti da organizuju proces rada, te su u skladu sa zakonom svoje zaposlene uputili na odsustvo sa rada, preporučeno da "prednost daju korišćenju godišnjih odmora"."Ovim zaključkom poslodavci mogu da dozvole korišćenje preostalog dela godišnjeg odmora za 2019. godinu, zaključno sa 31. decembrom 2020. godine, za zaposlene koji u toku vanrednog stanja redovno obavljaju posao na svom radnom mestu", dodaje se u saopštenju.Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević rekao je da je "želja da se na sve načine omogući našim građanima da sačuvaju svoje poslove i u toku vanrednog stanja, ali da se istovremeno razmišlja i o poslodavcima kojima u ovoj situaciji takođe nije lako".

Srbija

Kompjuter usporio prijavu nezaposlenih

Nacionalnoj službi za zapošljavanje prijavilo se 4 300 osoba koje su ostale bez posla poslednjih nedelja, tokom pandemije koronavirusa. Od tog broja, njih 2300 traži novčanu nadoknadu zbog nezaposleno...

Svet

Hrvatska razmatra otvaranje pijaca pod strogim uslovima

Nacionalni štab za civilnu zaštitu u Hrvatskoj navodi da bi pijace u toj zemlji mogle da se otvore ako bi se poštovale stroge mere za zaštitu zdravlja, prenosi Hrvatska radio-televizija.Damir Trut, pomoćnik ministra unutrašnjih poslova za civilnu zaštitu Hrvatske, je rekao da su uslovi za sve pijace, bilo da su otvorenog ili zatvorenog tipa, da imaju ogradu, kako bi mogao da se kontroliše protok ljudi, a da će broj tezgi biti smanjen za dve trećine ili više, kako bi se poštovale mere o socijalnom distanciranju.Trut je u emisiji "U mreži prvog" dodao i da će obezbeđenje kontrolisati broj ljudi koji izlaze u ulaze na pijace, kao i da će i taj broj imati neko ograničenje.Sa druge strane, predsednik Udruženja porodičnih poljoprivrednih gazdinstava "Život" iz Osijeka Vladimir Margeta je ocenio da pod novim uslovima nije bilo ni potrebe zatvarati pijace, odnosno da su se sve te mere mogle organizovati na početku."Mislim da su (poljoprivrednici) bili zakinuti i vidimo da će mere koje će se sprovoditi na pijacama drastičnije od onih koje se sprovode u dućanima i trgovačkim centrima. Ovo je vatrogasna mera koja najvećem broju proizvođača hrane neće doneti puno koristi, oni su već oštećeni zatvaranjem pijaca. Mislim da je upravo ova situacija razgolitila sve probleme u hrvatskoj poljoprivredi", ocnio je Margeta.Države u Evropi su usvojile različite mere kako bi pomogle poljoprivrednicima tokom zdravstvene krize izazvane pandemijom koronavirusa, ali poljoprivredni proizvođači i dalje upozoravaju da će im makar deo roda propasti ukoliko se ne otvore pijace.Beogradsko JKP "Gradske pijace" objavila je spisak sa kontaktima poljoprivrednih proizvođača i gazdinstava putem kojih sugrađani mogu  da naruče domaćim proizvodima, koji se svakodnevno ažurira.

2020

Stada i Hemofarm donirali 150 monitora za praćenje stanja pacijenata

Kako bi pomogli napore institucija, lekara i zdravstvenih radnika koji se danonoćno bore protiv bolesti korona virusa, Štada grupa i njena članica Hemofarm obezbedili su pomoć za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru u vidu 150 monitora za praćenje stanja pacijenata. Donirana oprema od velike je važnosti za rad zdravstvenih radnika tokom praćenja vitalnih životnih funkcija pacijenata koji su na respiratorima i u težoj fazi bolesti.   Ova kompanija odlučila je da donira 110 monitora za praćenje stanja pacijenata nemačkog proizvođača Dreger (Draeger) bolnicama u Srbiji, 30 Bosni i Hercegovini i 10 Crnoj Gori. Reč je o donaciji vrednoj 45 miliona dinara (skoro 400.000 evra) i to upravo zemljama u kojima Hemofarm ima svoje proizvodne pogone.    Prema rečima generalnog direktora Štade Petera Goldšmita, u ovom trenutku dužnost svake kompanije jeste da pomogne borbu protiv korona virusa na način i sredstvima koji su njima na raspolaganju. „Oko 6.000 zaposlenih u proizvodnim pogonima Štade svakodnevno pomažu u borbi protiv ove bolesti koja je zaustavila svet. Odlaskom na posao, naši radnici u proizvodnji omogućuju da pacijenti širom sveta dobiju svoju terapiju redovno, i na tome sam im bezgranično zahvalan. S druge strane, donacija u vidu monitora za praćenje stanja pacijenata koju smo uputili državama u kojima Hemofarm posluje, takođe pokazuje našu zahvalnost građanima ovih zemalja na dugogodišnjem poverenju, kao i vid naše podrške njima u ovim teškim vremenima”, ističe Goldšmit.Ronald Zeliger, generalni direktor HemofarmaKada je reč o Hemofarmu, u njegovim proizvodnim pogonima više od 2.000 radnika u proizvodnji radi bez prekida i u četiri smene, kako bi tržište bilo snabdeveno lekovima a građani imali svoju redovnu terapiju. „Mi smo odmah reagovali i preduzeli sve mere bezbednosti kako bi naši proizvodni pogoni radili u punom kapacitetu, dok ostatak kompanije pruža podršku radom od kuće. Hemofarm u ovom trenutku brani ne samo zdravlje građana, već i potvrđuje poverenje koje je građeno tokom 60 godina koliko kompanija postoji”, kaže Ronald Zeliger, generalni direktor Hemofarma, ističući da je ova donacija u vidu monitora za praćenje stanja pacijenata samo deo podrške koju ovaj regionalni farmaceutski lider pruža u ovim izazovnim vremenima.

2020

Emmezeta promenila ime u KUĆEZETA!

Da li ste primetili novo ime trgovinskog lanca Emmezeta? Emmezeta je sada Kućezeta! Jer, ima li bitnije poruke koju danas svako treba da pošalje od ostanka kod kuće? Teška vremena su nas sve po...

Srbija

Više definitivno nema lečenja korone kod kuće

Bolesni građani kod kojih je potvrđen kovid 19 ne mogu se više lečiti u kućnoj izolaciji, pišu Novosti.Prema novim instrukcijama koje su od države dobile lokalne samouprave, oboleli od ove zarazne bolesti, trebalo bi iz kućne izolacije da se prebace u improvizovane bolnice u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, odakle posle trijaže, u zavisnosti od zdravstvenog stanja, mogu biti upućeni i u kovid-bolnice. I to prema teritorijalnoj distribuciji: Beograd - Beogradski sajam, Niš - "Čair", Novi Sad - Novosadski sajam.Morate na Sajam? Evo šta treba poneti Lokalne samouprave dužne su da postupe po ovoj instrukciji koju su dobile od Ministarstva zdravlja i Instituta "Dr Milan Jovanović Batut".- To se, po odluci Vlade, odnosi na sve dijagnostikovane sa kovidom 19 - objašnjava, za "Novosti", dr Verica Jovanović, direktorka "Batuta". - Razlog za donošenje ovako značajne odluke za zaustavljanje širenja infekcije virusom korona je dvojak: prvo što pacijenti sa dokazanim kovidom 19 u kućama mogu da šire infekciju na članove porodice i okruženje, a drugo je nepredvidivost toka same bolesti kovidom 19, jer i kod pacijenata sa blagim simptomima bolest može da eskalira, odnosno da dođe do pogoršanja koje može da ugrozi život obolelog.Odluka se, kako nam je rekla dr Jovanović, odnosi na sve dijagnostikovane koji nisu u bolnicama, ali njeno sprovođenje će se, ipak, prilagođavati vremenu postavljanja dijagnoze i pojedinačnom zdravstvenom stanju svakog obolelog.

Srbija

Doktori Ne slazu mi se brojevi

Dok je na konferencijama za medije Kriznog štaba redovno saopštavan broj zaraženih i preminulih od koronavirusa, nije se znalo koliko je tačno medicinskih radnika inficirano. Konačno je 6. aprila saopšteno da ima 160 Inficiranih medicinskih radnika širom zemlje.Direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje u Beogradu Milovan Bojić izjavio je da je zaraženo 67 medicinskih radnika Instituta, kao i 14 pacijenata."Prvi pacijenti nisu imali nikakve simptome, prošli su preoperativnu pripremu i intervencije. Tek posle nekoliko dana primetili smo temperaturu", rekao je Bojić za TV Prva.On je izjavio da su pacijenti testirani iz predostrožnosti i da im je potvđen koronavirus. Nakon toga, testirani su i zdravstveni radnici. Oni kojima je virus potvrđen isključeni su iz procesa rada.Južne vesti javljaju da je u Nišu zaraženo 47 medicinskih radnika, od toga 29 lekara i 18 sestara. U Nišu je zaraženo ukupno 54 radnika u zdravstvu, od toga 24 u Kliničkom centru Niš, u Domu zdravlja ih je sedam, a u Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika tri. U Specijalnoj bolnici u Toponici zaražena su dva zdravstvena radnija, a jedan u Niškoj Banji. U Nišavskom okrugu testirano je 289 radnika u zdravstvenim ustanovama.Kako piše list Danas, Zavod za javno zdravlje Požarevac potvrdio je da je više desetina lekara, medicinskih sestara i drugog osoblja poslato na testiranje i u samoizolaciju, nakon što je otkriveno da je jedna pacijentkinja, koju su lekari lečili bez zaštitne opreme, pozitivna na koronavirus. Kako se navodi, ona je krila da je bila u kontaktu sa osobom iz inostranstva, pa su lekari prvobitno nisu posumnjali da se radi o koronavirusu. Obavljena je dezinfekcija cele Opšte bolnice u Požarevcu, na čijem je infektivnom odeljenju ležala pacijentkinjaU Domu zdravlja u Jagodini četvoro zdravstvenih radnika pozitivno na koronavirus, javio je Tanjug. Direktor Doma zdravlja Darko Miletić izjavio je da je „dvoje medicinara na lečenju u Beogradu.Kako javlja N1, u opštini Ćuprija registrovano je 40 zdravstvenih radnika sa koronavirusom. Neka odeljenja Opšte bolnice u Ćupriji su zatvorena, a planirana je i dezinfekcija bolnice i Doma zdravlja.Komandant lokalnog štaba za vanredne situacije Ninoslav Erić rekao je da Opšta bolnica, koja u Pomoravskom okrugu jedina ima infektivno odeljenje, neće biti zatvorena. „Nema zatvaranja Opšte bolnice. Zatvaraju se samo pojedina odeljenja koja u ovom trenutku nisu neophodna, a proširuje prostor namenjen COVID Centru. Ona odeljenja koja su neophodna, poput dijalize i neurologije, će ostati otvorena“, rekao je Erić.

Srbija

Izgubljena godina za pčelare

Razmere štete koje će pčelari i pčelastvo pretrpeti zbog zabrane odlaska u pčelinjake starijima od 65 godina, sabiraće se na jesen ali je već sada izvesno da će ta šteta biti ogromna."Većina naših članova, preciznije 2818 pčelara je u grupi onih koji imaju više od 65 godina i kojima je obilazak pčela zabranjen. Zbog toga je ugroženo više od 160 hiljada košnica", kaže za portal Nova ekonomija Radivoje Stojanović, zamenik predsednika Saveza pčelarskih organizacija Srbije.Mraz i sneg tokom marta ali i nemogućnost odlaska na pašu pčele je već dovela u opasnost i većini preti glad. To bi moglo da na određen način ugrozi i proizvodnju hrane kod nas.“Nemerljiv je uticaj pčela, one su glavni oprašivači u prirodi. Na gubitku će sem pčelara biti i poljoprivrednici jer je procena da pčele podižu prinos ratarskim kulturama za najmanje četvrtinu, kaže Stojanović.Vrednost svake košnice je između 250 i 300 evra. kada je košnica, kako to pčelari kažu u paši. Nemogućnost da pčelari obiđu svoje košnice poslednjih dana koriste lopovi. Tako je članovima Saveza pčelarskih organizacija Srbije iz okoline Kragujevca i Srebrnog jezera ukradeno više od 60 košnica.“Ako se nešto uskoro ne promeni biće kasno a ova godina biće izgubljena za pčelare”, objašnjava Stojanović dodajući i da su mnogim njihovim članovima upravo pčele značile i dodatni izvor prihoda.Pčelari podsećaju na primere iz okruženja, recimo Hrvatske i Republike Srpske koje su takođe pogođene koronavirusom a gde su pčelari izuzeti od zabrane kretanja. Ne gube nadu da bi i kod nas moglo nešto da se promeni, iako je kažu vremena sve manje.

Srbija

Kako se kreću poljoprivrednici u regionu

Poljoprivrednici u regionu zbog vanrednih mera za sprečavanje širenja koronavirusa moraju poštovati razne propise i procedure. Ipak, mnogi od njih mogu da obavljaju svoju delatnost, uz poštovanje manjeg ili većeg broja propisa, koji se razlikuju od zemlje do zemlje.Hrvatsko ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da se poljoprivredna proizvodnja „mora odvijati svojim tokom“ bez obzira na pandemiju koronavirusa i da je prioritet da se proizvodnja hrane i obavljanje poljoprivrednih radova odvijaju kontinuirano."Iz navedenih razloga od izuzetne je važnosti mogućnost da poljoprivrednici imaju pristup svojim zasadima, usevima, pčelinjacima i farmama na kojima imaju žive životinje", saopštilo je ministarstvo.U tu svrhu je doneta odluka da se „poljoprivrednim proizvođačima koji imaju poljoprivredne površine, objekte za poljoprivrednu proizvodnju, preradu i skladištenje“ daju propusnice, koje izdaje ministarstvo poljoprivrede, a njegovi službenici uključeni su u rad lokalnih štabova civilne zaštite, radi nesmetanog obavljanja potrebnih aktivnosti uz "poštovanje visokih mera bezbednosti i predostrožnosti".U Hrvatskoj se porodičnim poljorpivrednim gazdinstvima izdaju i elektronske propusnice, koje izdaje ministarstvo poljoprivrede. Prilikom podnošenja zahteva obavezno je navesti razlog i željeni period, koji ne može biti duži od 14 dana.U Crnoj Gori su poljoprivrednici izuzeti od međumesnog kretanja, javlja RTCG. Od zabrane prevoza u međugradskom putničkom saobraćaju izuzeti su zaposleni u poljoprivredi, agroindustriji, ribarstvi i veterinari, kao i registrovani poljoprivredni proizvođači. Njima je dozvoljen prevoz od mesta prebivališta do radnog mesta i nazad, uz odgovarajuću dokumentaciju, kao što je rešenje o upisu u Registar poljoprivrednih gazdinstava ili rešenje Uprave za bezbednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.Crnogorski poljoprivrednici mogu putovati radi obavljanja poljoprivredne delatnosti, prodaje živih životinja za proizvodnju hrane, kao i proizvodnje, prerade i distribucije hrane i hrane za životinje.U Bosni i Hercegovini, poljoprivrednicima je olakšano obavljanje radova dok traju vanredne mere. Kako javlja N1, načelnik Federalnog štaba civilne zaštite Fahrudin Solak izjavio je da je građanima omogućeno da rade na poljoprivrednim imanjima i proizvodnji dobara."Danas je donesena još jedna mera koja se odnosi na poljoprivrene proizvođače. Omogućiće se nesmetan prolazak i rad na poljoprivrednom dobru na kojem gazduju", rekao je Solak.U Republici Srpskoj je ranije za poljoprivrednike, kako bi mogli da obrađuju imanja, podignuta starosna granica za izlazak na 75 godina, što obuhvata i pčelare.Od ograničenja izuzeti su i poljoprivrednici u Sloveniji, kojima je dozvoljeno i obavljanje delatnosti van opštine stalnog ili privremenog prebivališta. Prema odluci objavljenoj u Službenom listu Republike Slovenije od 29. marta, poljoprivrednicima je dopušteno „kretanje, pristup i zadržavanje na javnom mestu, uz održavanje sigurne udaljenosti od drugih osoba“. U odluci nije navedeno da pojedinac mora imati posebnu dozvolu za prelazak u drugu opštinu.Dozvoljene poljoprivredne aktivnosti uključuju prodaju i isporuku proizvoda i prerađenih proizvoda s farme do kupca u drugoj opštini, klanje goveda i otkup stoke, prodaju i isporuku sadnica povrća, prolećni rad u voćnjacima, vinogradima i drugim trajnim nasadima, rad na oranicama i u staklenicima, kao i brigu o pčelama, konjima i drugim životinjama.

Srbija

Dani za kupovinu podeljeni na ‘muške’ i ‘ženske’

Skoro sve države sveta uvele su ograničenje kretanja u borbi protiv koronavirusa. Niko do sada nije uradio ono što su uradile vlasti u Panami, gde je merama države propisano da pola sedmice u kupovinu mogu da idu muškarci, a drugu polovinu žene.Ova zemlja je do sada preduzela mere ograničenja kretanja kao i većina, zatvorila granice i škole, zabranila strancima ulazak u zemlju i uvela totalni karantin, koji je smeo da se napušta samo dva sata dnevno, za odlazak u nabavku.Novim pravilima, žene mogu u kupovinu ponedeljkom, sredom i petkom a muškarci utorkom, četvrtkom i subotom, dok nedeljom niko ne može da izlazi, prenosi agencija AFP.Transrodne osobe zabrinute su da će ovakvom merom biti diskriminisane. Vlasti u Panami tvrde da im je jedini cilj da spreče širenje koronavirusa i da na ovaj način spasavaju živote građana.