Svet

27.10.2022. 07:00

Agencija Srna

Autor: Nova ekonomija

Slab odziv za ugradnju solarnih panela u Republici Srpskoj

Foto: Pxhere

Solarni paneli

Svet

27.10.2022. 07:00

Еlektroprivreda Republike Srpske saopštila je da se za ugradnju solarnih panela prijavilo samo 5.000 domaćinstava. Nadležni smatraju kako treba više da se uradi na promociji te ideje.

Kako je prenela agencija Srna, reč je o javnom pozivu za učešće u projektu ugradnje solarnih panela na krovove, kada domaćinstva dobijaju status prozjumera, odnosno proizvođača-potrošača struje.

Elektroprivreda Republike Srpske će  i dalje promovisati ovaj program, rekao je generalni direktor tog preduzeća, Luka Petrović.

On podseća da je rok za prijavu istekao 15. oktobra, kao i da se trenutno analiziraju zahtevi građani.

Petrović je naglasio da će biti nastavljena promocija ovog programa jer građani nisu odgovorili u očekivanoj meri.

“Angažovali smo oko 200 mladih širom Srpske koji će obilaziti domaćinstva i obrazlagati prednosti uvođenja sistema prozjumera za svako domaćinstvo“, rekao je Petrović.

Kada se najviše isplate solarni paneli?

On smatra da u narednom periodu treba više uraditi na promociji, navodeći da je u Evropi gotovo svaka druga kuća instalirala solarne panele i time postala energetski nezavisna.

„Nema razloga da i mi to ne primenimo i ne promovišemo, kao i da naši ljudi to ne prihvate“, istakao je Petrović.

On je rekao da je Elektroprivreda Republike Srpske već kreirala program tog sistema za privredu, koji će biti nešto drugačiji od onog za domaćinstva.

„U treću fazu ulaze domovi zdravlja, vodovodi, verski objekti. Sve ove aktivnosti zahtevaju i određenu kadrovsku strukturu koja treba da nosi tako važne programe i u narednim mesecima ćemo nastaviti sa promocijom i inicijativama”, naveo je Petrović.

Prozjumeri u Srbiji, kako je pisala Nova ekonomija, imaju problem sa obračunom PDV-a i akcize na utrošenu i proizvedenu struju.

To se dešava i pored toga što je stav Ministarstva energetike da im se te dažbine obračunavaju na razliku između proizvedene i potrošene struje.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.