Ugradnja solarnih panela još uvek nije isplativa za male potrošače koji troše do 500 kilovat-sati, kaže za Novu ekonomiju Marko Jocić, iz kompanije MT Komex, koja se bavi projektovanjem i ugradnjom solarnih elektrana.
Domaćinstvo koje želi da ugradi solarne panele i postane prozjumersko, treba da realno sagleda svoju potrošnju struje. Na osnovu toga treba da se utvrdi kapacitet njegove solarne elektrane.
U tom slučaju se ugradnja solarne elektrane može da isplati i domaćinstivima, malim potrošačima struje, kada se odluče da postanu prozjumeri (kupci-proizvođači struje), objašnjava Jocić.
„Prozjumeri koji su sagradili veću elektranu od sopstvenih potreba, imali su situaciju tokom leta da im je na sav višak koji su predali bila obračunata akciza i porez na dodatu vrednost (PDV) i da onda nisu imali nikakvu uštedu“, podseća on.
Kako dodaje, najbolje je da se što više štedi za sopstvene potrebe, kao i da se minimalno struje predaje u sistem prenosa električne energije.
„Za sada se prozjumer do 10 kilovata isplati za velike potrošače. Za male potrošače, ko plaća račune par hiljada dinara, ko troši 300, 400, 500 kilovat-sati (kWh) mesečno, to još uvek nije isplativo, bez subvencije“, napominje naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, to je isplativo za potrošače koji mesečno troše preko 500 kWh.
Ako potrošači uđu u crvenu zonu, onda je povratak investicije u solarnu elektranu pet godina, napominje Jocić.
Prema njegovim rečima, manjim domaćinstvima će se investicija u solarne panele u budućnosti sigurno isplatiti.
Dodaje i da to najviše zavisi od cene električne energije i opreme za elektranu.
Ipak, kako napominje, treba uzeti u obzir i vreme koje je potrebno kako bi mini solarna elektrana proradila.
„Što se tiče ugradnje solarnih elektrana u mala domaćinstva, one mogu da se sagrade za dva dana, to nije problem. Tu je najveći problem korespodencija sa Elektrodistribucijom, koja traje i do par meseci“, objašnjava Jocić.
Korespodencija, odnosno razmena dokumentacije sa Elektrodistribucijom, kako dodaje, može da traje mesec dana, a negde traje i do par meseci.
Paneli rešavaju manjak struje u Srbiji
„Mi imamo ogroman broj fabrika koje troše mnogo struje i imaju ogromne krovne površine na koje mogu da instaliraju solarne panele, tako da svakako može da se ostvari velika ušteda, od nekih 10, 20, 30 odsto“, podseća Jocić.
Kako dodaje, u to treba da se uključe i privreda i domaćinstva, treba da se sagrade elektrane i smanje gubici električne energije.
„Uštede od 10, 20, 30 odsto su male od sto odsto, ali kada to pretvorite u novčani iznos, to i nije mala cifra, s obzirom na to koliko trošimo“, kaže Jocić.
Kompanija MT Komex inače bavi se ugradnjom i projektovanjem solarnih elektrana, takođe, prozjumerima, instalisane snage do 10 kilovata (kW), kao i od 10 do 50 kW.
Kompanija radi i veće elektrane, a najveća koju trenutno gradi je 12 megavata (MW), kao i elektranu od osam megavata.
Do sada je, kako dodaje njen predstavnik, sagradili elektrane ukupne snage preko 16 MW (mega-vata).