Srbija

03.09.2024. 10:44

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Na priključak za struju čeka se u proseku četiri meseca

Foto: Pxhere

Radnici na banderi

Srbija

03.09.2024. 10:44

*Tekst je izmenjen 9. septembra 2024. godine, u četvrtom pasusu, napomenom da su u pitanju podaci objavljeni prošle godine.

Na izdavanje lokacijskih uslova za priključenje na elektro-distributivnu mrežu čeka se u proseku 12 dana, a sami radovi elektrodistribucije na obezbeđivanju priključka i tehnička kontrola u proseku traju 89 dana. Nakon toga slede inspekcija unutrašnjih instalacija, potpisivanje ugovora s EPS-om i instalacija brojila za šta je potrebno još 12 dana –  tako da je za celokupni posao neophodno u proseku pričekati 125 dana.

Na priključenje nove kuće ili zgrade na energetsku mrežu potrebno je proći pet administrativnih koraka, a već na prvom u proseku se čeka 12 dana.

Ipak, to je značajno poboljšanje u odnosu na prethodni „Doing business“ izveštaj Svetske banke za 2022. godinu, kada je za dobijanje uslova za priključenje bilo neophodno 28 dana.

Poslednja analiza NALED-a na ovu temu, objavljena 2023. godine, je obuhvatila 37 elektrodistribucija u Srbiji (u čijoj nadležnosti je izdavanje lokacijskih uslova za projektovanje i priključenje na elektro distributivnu mrežu).

Ona je pokazala da najuspešnije elektrodistribucije zahteve rešavaju za šest do osam dana (Loznica, Sombor i Kruševac), što je brže od zakonskog roka koji rešavanje zahteva ograničava na 15 dana.

S druge strane, na začelju su bili Kraljevo, Novi Sad i Mladenovac za čije je uslove potrebno sačekati od 24 do 32 dana.

„Problem sa obradom zahteva za priključenje nije nov, na njega smo ukazivali godinama. Nepoštovanje rokova i predugo čekanje, potreba da investitori pozovu službenike ponaosob da bi proverili status svog predmeta i nesaglasnost oko iznosa taksi koje je potrebno platiti, najčešći su izazovi. Kompleksan regulatorni okvir i predvidivost visine očekivanih troškova za priključenje uz pribavljanje potrebne dokumentacije gotovo je nemoguća misija za buduće korisnike, što utiče na efikasnost postupka i tu je potrebno napraviti pomake“, kaže Jasmina Radovanović, šefica Jedinice za imovinu i investicije u NALED-u.

Ona dodaje da su ranija istaživanja pokazala da čak 95 odsto ispitanika smatra da je trošak priključenja na struju nesrazmerno visok u poređenju sa uslugom.

U NALED-ovoj Sivoj knjizi 15, čak tri preporuke bave se ovom temom, a jedan od ključnih predloga je da imaoci javnih ovlašćenja (u ovom slučaju elektrodistribucije), ne naplaćuju naknadu za uslove za projektovanje i priključenje što je nedavno i usvojeno kroz amandman na izmene Zakona o planiranju i izgradnji za objekte A i B kategorije.

Dugoročno rešenje bilo bi i uspostavljanje digitalne platforme za izradu planskih dokumenata, kako bi investitori i projektanti na jednom mestu, efikasno i transparentno, mogli sami da saznaju koji su uslovi za priključenje, što bi ubrzalo infrasturkturni razvoj i suzilo prostor za korupciju.

Na stolu temeljne izmene Zakona o energetici, dozvoljava se gradnja nuklearnih centrala

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.