Srbija je počela pregovore sa misijom MMF-a o novom aranžamnu, koji će trajati do 4. novembra, saopštila je Narodna banka Srbije
Delegaciju Srbije u razgovorima sa MMF-om predvodi Jorgovanka Tabaković, guverner Narodne banke Srbije i guverner Srbije u Međunarodnom monetarnom fondu, saopštila je Narodna banka Srbije.
Na sastancima tokom misije Međunarodnog monetarnog fonda, biće razmotrena aktuelna monetarna, fiskalna i makroekonomska kretanja. Takođe, biće razmotreno sprovođenje dogovorenog ekonomskog programa.
Drugo razmatranje sprovođenja ekonomskog programa završeno je u junu ove godine, kada je Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda doneo odluku o uspešnom završetku programa, saopštila je Narodna banka Srbije.
Pet godina od poslednjeg stendbaj (stand-by) aranžmana sa Međunardnim monetarnim fondom (MMF), Srbija će izgleda imati ponovo takvu vrstu strožeg monitoringa što je veliki zaokret u ekonomskoj politici, ocenio je konsultant Bogdan Petrović u svojoj kolumni u oktobarskom broju Nove ekonomije.
Petrović podseća da je predsednik Aleksandar Vučić prilikom posete Abu Dabiju, uz dogovoren kredit sa šeikom Muhamedom bin Zajedom od milijardu dolara, obznanio i da će Srbija zatražiti stendbaj aranžman sa MMF-om.
U pitanju je veoma važna promena ekonomske politike: stendbaj aranžman znači da Vlada u naredne dve do tri godine mora da dobije saglasnost MMF-a za klјučne ekonomske poteze.
Nije tajna da Srbija ima velike probleme sa zaduživanjem na međunarodnom tržištu. Vlada je pokušala da se zaduži i putem „privatnih plasmana“, kako je Vučić rekao, direktnom pogodbom pored redovnih aukcija na tržištu kapitala (u junu je doneta i posebna uredba).
MMF PONOVO MEĐU NAMA
MMF ponovo među nama
„Stendbaj aranžman podrazumeva da Srbija potpiše memorandum sa MMF-om u kome će se nalaziti program reformi, sa jasnim parametrima koje Vlada treba da poštuje, sprovođenje tog programa MMF kontroliše svaka tri meseca. Po pravilu, MMF traži da se izbalansira budžet i smanjuje javni dug“, ocenjuje Petrović.
Srbija od juna prošle godine ima savetodavni aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) baš kao i prethodni završen u januaru 2021. koji je takođe bio savetodavnog karaktera, bez pozajmljivanja novca.
Nakon demokratskih promena 2000. godine, Srbija je imala osam aranžmana sa MMF, uključujući i aktuelni savetodavni.
Standbaj aranžman odobren je Srbiji 23. februara 2015. u trajanju od 36 meseci u iznosu od oko 1.168,5 miliona evra, kao podrška dogovorenom ekonomskom programu za period od 2015-2017. godine.
Aranžman je zaključen iz predostrožnosti, što znači bez namere da se odobrena sredstva koriste, osim u slučaju platnobilansnih potreba zemlje. Aranžman je trajao do 23. februara 2018. godine, podseća Petrović.