Kompanija Rudis iz Slovenije saopštila je da otvorila svoju novu vetroelektranu (VE) u Srbiji Alibunar 1, snage 9 MW (megavata), koja je prva koja je izgrađena u Srbiji posle 2019. godine kada je počeo da radi VE Čibuk 1.
Rudis čije je sedište u Trbovlju saopštio je da je u oktobru priključio svoju vetroelektranu VE Alibunar 1 na 20 kV distributivnu mrežu i isporučio prve količine električne energije.
Elektrana će proizvoditi 27-29 GWh (gigavat časova) električne energije godišnje, što je dovoljno, kako su naveli, za snabdevanje 6.000 domaćinstava.
Rudis je do projekta došao tako što je početkom 2022. kupio firmu Balkan Electric, registrovanu u Srbiji, koja je imala građevinsku dozvolu za vetropark sa tri vetroturbine snage 3 MW, dodaje se u saopštenju.
Investiciju od 15,5 miliona evra finansirala je 75 odsto Nova Ljubljanska banka kroz kredit sa rokom dospeća od 15 godina, a ostatak je obezbedio Rudis.
Svu električnu energiju proizvedenu u vetroelektrani otkupljuje PLC Interenergo na osnovu dugoročnog ugovora o otkupu električne energije (eng. PPA), saopštio je Rudis, i dodao da je PLC Interenergo uključio elektranu u svoju balansnu grupu Interenergo-Kellag i obezbeđuje za nju balansnu energiju.
REALIZACIJA OSTALIH PROJEKATA
Inače, kako je podseća portal Balkangreenenergynews, slovenački Interenergo, koji je vlasnik firme PLC Internet, početkom oktobra otvorio je solarnu elektranu Bukovica u Hrvatskoj. Kompanija je veoma aktivna u regionu i trenutno, razvija više projekata za obnovljive izvore energije.
Srbija trenutno ima 397 MW u vetroparkovima Čibuk 1, Kovačica, Košava 1, Alibunar, Kula, Malibunar i La Piccolina, koji su izgrađeni u prvom talasu, u okviru kvote od 500 MW koju je dodelilo Ministarstvo rudarstva i energetike.
U kvoti je i vetropark Plandište, snage 102 MW, koji je u izgradnji. Kostolac, snage 66 MW, nije u kvoti, ali se očekuje da će njegova izgradnja biti završena do kraja 2024.
MK Group i Fintel Eergija su u maju 2022. pokrenuli projekat vetroelektrane Kula 2 u severozapadnoj Srbiji.
Sličnost ovog projekta sa onim koji je Rudis završio, jeste da imaju kapacitet manji od 10 MW što znači da mogu da budu povezani na distributivnu mrežu, a ne na prenosni sistem.
Zahteve za priključenje na prenosni sistem do polovine septembra predali su investitori za elektrane na solar i vetar snage 21.965,2 MW.
Ipak, očekuje se da drugi talas predvode projekti koji su pobedili na prvim aukcijama u Srbiji. U avgustu su subvencije države osvojila četiri projekta, koja su ispunila kvotu od 400 MW.
Vetroelektrane stabilne kao nuklearke