
Ili Banjica ili nigde: Na ugradnju kuka čeka se tri godine
U ortopedskoj bolnici na Banjici za ugradnju kuka čeka se tri godine, a za koleno čak šest, jer od 22.000 ljudi koji čekaju na ugradnju kuka ili kolena u Srbiji, njih 12.500 želi da se operiše baš u toj ustanovi, piše RTS.U ortopedskoj bolnica na Banjici prioritet za sada imaju pacijenti s prelomima i sa malignim oboljenjima. Nedeljno uspevaju da ugrade od 50 do 70 veštačkih zglobova, ali se u istom periodu na listu čekanja prijavi od 100 do 120 pacijenata."Mi svim pacijentima kažemo – imate izbor, nemojte čekati na Banjici, idite u druge ustanove širom Srbije, možete se tamo lečiti, mnoge imaju daleko kraće liste čekanja pa pokušajte da se operišete tamo, zato što je centralnom javnom nabavkom omogućeno da svi imaju raspolažuće implantate. Međutim, ljudi biraju Banjicu", kaže prof. dr Zoran Baščarević, direktor Instituta za ortopedsko-hirurške bolesti "Banjica".Već pola godine korona je prioritet zdravstvenih sistema, a bolnica na Banjici već dve nedelje nije u kovid sistemu. Međutim, mnoge operacije odložene su zbog pandemije, pa je tako period čekanja dodatno produžen."Ono što mi sada radimo to su oni pacijenti koje smo pripremali za operaciju i čije smo operacije odložili zbog kovid statusa. Praktično mi sada operišemo pacijente koji su planirani za operaciju još u martu, ali jednostavno, takva je situacija. I naravno da je onda čitav sistem na listama čekanja u opravdanom zastoju", kaže Baščarević.KBC "Zvezdara" četiri nedelje nije kovid bolnica. U ovoj ustanovi će pokušati da do kraja oktobra obave sve otkazane preglede i operacije. Mi smo od prvog dana krenuli sa polikliničkom delatnošću, hitnim internističkim i hirurškim prijemom, a što se tiče hirurških operacija, u početku su se radila hitna stanja i maligniteti, a posle, već u drugoj nedelji, krenuli smo i sa elektivnim operacijama", kaže prof. dr Petar Svorcan, direktor KBC "Zvezdara".Nedavno je takođe napravljen protokol snimanja magnetnom rezonancom i skenerom. Najavljeno je da će se raditi svakog dana od 7 do 19 sati i da će na svakom MR aparatu morati da se uradi 20 pregleda, a na skeneru 40.Svaka bolnica ima plan rada za naredne dve do tri nedelje, a kako će se nakon toga raditi zavisiće od epidemijske situacije.
















